Rektostopia

Jest to badanie endoskopowe końcowego odcinka przewodu pokarmowego, wykonywane w ciągu kilku minut za pomocą wziernika. Pozwala na ocenę budowy i stanu błony śluzowej kanału odbytu i odbytnicy.

Pacjent w trakcie badania proszony jest o przyjęcie pozycji kolankowo- łokciowej lub bocznej. Proktolog wykonuje badanie per rectum (badanie palcem) i aplikuje żel znieczulający. Następnie wprowadza delikatnie wziernik- rektoskop i ocenia stan kliniczny błony śluzowej. W trakcie rekostkopii możliwe jest pobranie wycinków do badania hist-pat lub wykonanie drobnych zabiegów.

 

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

  • stosowanie diety lekkostrawnej 3 dni przed planowanym zabiegiem
  • unikanie w diecie produktów barwiących stolec np. buraki, kawa, jagody
  • na dzień przed badaniem wykonanie tzw. wlewki doodbytniczej
  • w dniu badania zalecane spożywanie tylko płynów

Zabieg nie wymaga odstawienia leków, które pacjent przyjmuje systematycznie.

Skleroterapia żylaków odbytu

Skleroterapia jest metodą alternatywną do operacyjnego usuwania żylaków odbytu. Proktolog w  miejsce wskazane do zabiegu wstrzykuje specjalny preparat, który powoduje obkurczenie i zamknięcie ściany naczynia a w konsekwencji usunięcie żylaków odbytu.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

  • należy wykonać wlewkę doodbytniczą przed zabiegiem o czym poinformuje lekarz kierujący na skleroterapię.

Leczenie szczeliny odbytu botoksem

Szczelina odbytu to pękniecie błony śluzowej kanału odbytu. Jest to niewielkie i wąskie uszkodzenie, które powoduje ból, pieczenie i krwawienie. Powstaje w wyniku nadmiernego napięcia końcowego odcinka kanału odbytu z powodu zaprać lub ciężkiej pracy fizycznej.Punktowe ostrzyknięcie toksyną botulinową zwieracza wewnętrznego odbytu powoduje czasowe blokowanie kurczliwości części mięśni, co poprawia ukrwienie i wygojenie ubytku jakim jest powstała szczelina. Zabieg nie powoduje zaburzenia funkcjonowania zwieracza odbytu.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

  • zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak niezbędna jest konsultacja proktologiczna.

Leczenie hemoroidów metoda Barrona

Metoda Barrona to założenie specjalnych podwiązek gumowych w znieczuleniu miejscowym. Wykorzystane w zabiegu narzędzia proktologiczne pozwalają umieścić guzek krwawniczy w specjalnym cylindrze, gdzie znajduje się gumka. Następnie zostanie ona zsunięta na szypułę guzka. Powoduje to zmniejszenie dolegliwości bólowych, guzek pozbawiony jest zakończeń nerwowych a po ok 10 dniach na skutek  niedokrwienia guzka następuje  jego oddzielenie od podstawy i wydalenie.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

  • zaleca się na 2 dni przed planowanym zabiegiem stosować dietę płynną w celu odpowiedniego oczyszczenia odbytu.