Usuwanie odcisków, nagniotków, modzeli, zrogowaciałej skóry pięt

Odciski- mają różne kształty,. Posiadają tzw. jądro, które podczas ucisku wbija się w miejsce zmienione chorobowo powodując silny ból podczas chodzenia. Odcisk zazwyczaj jest zaczerwieniony i głęboko umiejscowiony.

Nagniotki- zmiany niewielkie, bezbarwne bez zaczerwienienia.

Modzele-  zrogowacenia, które powstają w warstwie rogowej naskórka. Skóra dookoła jest zaczerwieniona, ponieważ powstają w wyniku długotrwałego ucisku.

Podolog na początku wizyty ocenia stan naszych stóp i przeprowadza wywiad, dzięki któremu jest w stanie określić przyczynę powstałych zrogowaciałych zmian. Następnie przy użyciu odpowiednich frezów, dłut i skalpela usuwa odciski, nagniotki i modzele. Usuwanie zrogowaceń na piętach również wykonywane jest przy wykorzystywaniu odpowiednich narzędzi podologicznych.

Usuwanie brodawek

Brodawki zwane kurzajkami to zmiany, które wywołuje wirus brodawczaka HPV. Brodawki są zakaźne i przenoszą się poprzez kontakt z naskórkiem. Dlatego jeśli zauważyłeś je na swoich stopach niezwłocznie umów się do podologa.

Brodawki usuwane są za pomocą elektrokoagulacji/ krioterapii. Następnie miejsce po usuniętej kurzajce podolog oczyszcza i aplikuje preparaty złuszczające, ale także hamujące rozwój wirusa i działające regenerująco.

Pedicure podologiczny

Pedicure podologiczny w odróżnieniu od klasycznego pedicure kosmetycznego różni się tym, że zabieg obejmuje diagnostykę chorób stóp i ma na celu nie tylko oczyszczenie paznokci, opiłowanie, ale także usunięcie zrogowaceń pod kątem medycznym.

Odciążenie

Kończyny dolne narażone są na różnego rodzaju deformacje, wynikające nie tylko z noszenia niewłaściwego obuwia, ale także z powodu wad postawy, wykonywanej pracy czy chorób układu kostno-stawowego.  Zmiany, które powstają w wyniku ucisku i obciążenia danej partii podolog jest w stanie odciążyć. Wykonuje w tym celu odpowiednie odciążenie z materiałów dobranych indywidualnie do problemu pacjenta.

Klamry i wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to nic innego jak naruszenie ciągłości tkanki wokół paznokcia poprzez twardą część paznokcia. Wał około paznokciowy traktuje taki stan jako ciało obce i uruchamia mechanizmy obronne. Niestety kończy się to bolesnym skutkiem, ponieważ paznokieć i tkanki są zaczerwienione, pojawia się stan zapalny i wrażliwość na dotyk. Zbagatelizowanie tego problemu może spowodować zakażenie bakteryjne, które wymaga nawet antybiotykoterapii.

Podolog przy pomocy narzędzi usuwa wrastającą część paznokcia i dokładnie oczyszcza zmienione chorobowo miejsce. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i nie doszło do zakażenia zakłada odpowiednio dobraną klamrę.