Wodniak jądra to schorzenie polegające na gromadzeniu się surowiczego płynu w kolorze bursztynowym między jądrem a jego osłonką. Ilości zgromadzonego płynu mogą wahać się od kilku do kilkuset ml. Jak widać nie jest to dosłowne powiększenie samego jądra, jedynie powiększenie objętości moszny, najczęściej po stronie prawej. Przyczyną powstania wodniaka jądra jest nadmierna produkcja płynu surowiczego i upośledzone ( zbyt wolne) jego zwrotne wchłanianie.
Wyróżniamy dwa rodzaje wodniaków:
-wrodzone
-nabyte.
Te pierwsze powstają w czasie życia płodowego i występują u niemowlaków. Są diagnozowane po urodzeniu. Przyczyny nabytych wodniaków występujących u mężczyzn w różnym wieku są różnorodne. Do najczęstszych zaliczamy:
– przebyte zapalenie jądra i najądrza
– uraz jądra
– powikłanie leczenia operacyjnego żylaków powrózka nasiennego i plastyki
przepukliny pachwinowej
– nowotwory jąder
Wodniak jądra z reguły nie jest bolesny. Czasami, gdy pacjent nie zgłasza się do urologa pomimo powiększania się rozmiarów wodniaka, staje się przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia.
Oprócz zwiększania rozmiarów moszny po jednej stronie lub obu, gdy mamy obustronne wodniaki jąder do typowych objawów zaliczamy:
– zazwyczaj brak dolegliwości bólowych pomimo powiększania się rozmiarów
moszny
– skóra moszny jest elastyczna, bez zaczerwienienia jak w trakcie zapalenia
jądra
– podczas badania lekarskiego pacjent nie zgłasza bólu
Skorzystaj z zabiegu w naszym centrum medycznym
Diagnostyka wodniaka jądra jest prosta. Najpierw urolog zbiera wywiad, bada palpacyjnie, następnie pacjent jest skierowany na USG moszny. Badanie to pozwala na ostateczne rozpoznanie wodniaka jądra oraz wykluczenie innych schorzeń, szczególnie guza jądra. Po tym ostateczne urolog kwalifikuje do leczenia.
Wodniaka jądra leczy się na dwa sposoby
– nakłucie wodniaka i odprowadzenie płynu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą obrazu USG. Jego wykonanie nie wymaga pobytu w szpitalu i może być przeprowadzony u pacjentów u których nie można zastosować leczenia operacyjnego ( wiek, dodatkowe obciążenia)
– leczenie operacyjne polega na otwarciu moszny, nacięciu wodniaka usunięciu fragmentu osłonki jądra i jej wywinięciu.
Wodniak jądra
W naszym Centrum Medycznym leczymy i operujemy wodniaka jądra. Czym jest wodniak jądra i jak się go leczy? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie. Wodniak jądra może dotyczyć zarówno chłopców (wtedy jest to wodniak wrodzony) jak i dorosłych mężczyzn (mówimy o wodniaku nabytym). Jednym z jego głównych objawów jest powiększenie worka mosznowego. Jakie są przyczyny, objawy i jak się leczy wodniaka jądra?
Czym jest wodniak jądra?
Wodniak jądra to nadmierne nagromadzenie się surowiczego płynu w obrębie osłonki własnej jądra. Schorzenie rzadko występuje obustronnie, bardzo często wodniak jądra pojawia się po prawej stronie. Nie daje on objawów bólowych, dlatego zwykle jest wykrywany przez przypadek lub kiedy moszna jest zbyt nabrzmiała. U niemowląt wodniak jądra jest chorobą wrodzoną, powstałą w wyniku braku wchłanialności płynu otaczającego jądra (gdy zstępują one do moszny). Druga przyczyną może być niezamknięty wyrostek pochwy, który jest częścią otrzewnej. To właśnie przez ów wyrostek płyny z jamy brzusznej przemieszczają się do worka mosznowego.
Nabyty wodniak może być skutkiem urazu, stanu zapalnego lub powikłaniem po operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego.
Jakie są przyczyny wodniaka jądra?
Jak już wspomniano, wrodzony wodniak jądra może być spowodowany nieprawidłowością anatomiczną. Z kolei wodniak nabyty może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się z powodu:
- zapalenia najądrza
- zapalenia jądra
- urazu jądra
- nowotworu jądra
- operacji żylaków powrózka nasiennego
- operacji przepukliny pachwinowej
Wodniak jądra – objawy
Wodniak jądra przeważnie daje objawy jednostronnego powiększenia moszny. Najczęściej powiększenie obejmuje prawą stronę. Wieczorem worek mosznowy może się wydawać większy niż rano. Jądro jest powiększone, a na jego powierzchni można wyczuć owalny, miękki i przesuwalny guzek. Zazwyczaj manualne badanie wodniaka jest bezbolesne, chyba, że powstał on w wyniku stanu zapalnego lub nowotworu jądra. U dorosłych mężczyzn z wodniakiem jądra, ilość płynu w mosznie gwałtownie się zwiększa. Bywają też sytuacje takie, że pacjent na skutek wodniaka jądra ma utrudnione poruszanie się. Schorzenie nie powoduje problemów z oddawaniem moczu, może się jednak przyczynić do niepłodności (brakuje syntezy nowych plemników, zanikające jądro).
Jak wygląda diagnostyka wodniaka?
Cechą wodniaka jest powiększenie moszny. Każdy mężczyzna, który zaobserwował u siebie te objawy powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Podstawą diagnostyki wodniaka jądra jest badanie palpacyjne (badanie za pomocą dotyku) i diafanoskopia polegająca na prześwietleniu moszny światłem pochodzącym z latarki. Jeśli prześwieca ono przez mosznę oznacza to, że znajduje się w niej płyn. Kiedy natomiast światło nie przebija się przez mosznę, najprawdopodobniej znajduje się w niej zbita masa. Ostatecznie potwierdzającym badaniem, które wykorzystuje się do diagnostyki wodniaka jest ultrasonografia.
Ważne jest też to, by wodniaka różnicować z przepukliną mosznową, nowotworem jądra czy zapaleniem najądrza.
Jak wygląda usuwanie, właściwie leczenie wodniaka jądra?
Wodniaka jądra leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego. Warto wiedzieć, że u małych chłopców operację wykonuje się nie wcześniej jak po ukończeniu drugiego roku życia. Bardzo często do tego czasu wodniak wrodzony sam zanika – przez wchłonięcie się płynu otaczającego jądra lub zamknięcie wyrostka pochwowego. Jeśli jednak zapadnie decyzja o wykonaniu zabiegu – nie ma się czego obawiać, to nie jest skomplikowana operacja. Zabieg może być przeprowadzony metodą Winkelmanna lub Bergmanna. Celem obu metod jest usunięcie płynu z worka moszny. Pierwsza metoda polega na wywinięciu na zewnątrz osłonek jąder i zszyciu ich ze sobą. Druga metoda natomiast polega na wycięciu nadmiaru osłonek. Metoda Bergmanna jest stosowana kiedy lekarz podejrzewa, że wodniak jąder może powrócić lub gdy jego rozmiary są naprawdę duże. Bardzo często przeprowadzana jest także punkcja wodniaka.
Po operacji pacjent musi pozostać w szpitalu do momentu usunięcia drenu, który pomaga w oczyszczeniu moszny. Zabieg trwa do około godziny.
Zalecenia po zabiegu usunięcia wodniaka jądra
W ciągu kilku tygodni po zabiegu pacjentom zaleca się oszczędny tryb życia. Może bowiem wystąpić opuchlizna i bolesność moszny. Należy unikać wysiłku fizycznego i nie nosić zbyt opiętej bielizny. Dzięki temu obrzęk może się szybciej wchłonąć. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po 7 dniach od momentu operacji. Lekarz stwierdzi wtedy jak goi się rana i wyznaczy termin wizyty.
Leczenie wodniaka jądra – przeciwwskazania i powikłania
Powikłania po operacji wodniaka jądra zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z rany pooperacyjnej. Czasami wymaga ono ponownego zabiegu. Poza tym może dojść do zakażenia rany, krwiaka moszny lub nawrotu wodniaka. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest zaburzenie krzepnięcia krwi i ropna choroba skóry moszny.
Operacji usunięcia wodniaka jądra dokona dla Ciebie zespół wykwalifikowanych chirurgów, dlatego nie musisz obawiać się o przebieg zabiegu i jego powikłania. Posiadamy specjalistów, którzy do wykonywanych zabiegów i badań podchodzą w sposób profesjonalny i wykazują wiele zrozumienia.
Zapraszamy pacjentów z dzielnic: Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów
oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.
BEST-MED Centrum Medyczne Warszawa – wodniak jądra, punkcja wodniaka jądra Warszawa, przekłuwanie wodniaka, usuwanie wodniaka, urologia warszawa, urolog warszawa, nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji