Odwiedź nasz na Facebooku Odwiedź nasz na Instagramie

Diagnostyka laboratoryjna

strona główna / usługi / Diagnostyka laboratoryjna

Diagnostyka laboratoryjna jest działem medycyny zajmującym się dostarczaniem informacji ułatwiających diagnozowanie chorób oraz prognozowanie i monitorowanie ich leczenia.

Opiera się na oznaczaniu markerów laboratoryjnych w materiale biologicznym pacjenta.

Jak przygotować się do badania

Większość badań l

aboratoryjnych krwi najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych – na czczo i po przespanej nocy. W przypadku niektórych badań krew zawsze należy pobierać na czczo, gdyż po posiłku parametry te ulegają zmianom. Przed pobraniem krwi na poziom glukozy, prolaktyny, żelaza oraz całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC, total iron-binding capacity) powinno upłynąć co najmniej 5-6 godzin od ostatniego posiłku. Co najmniej 14 godzin od posiłku powinno upłynąć przed pobrania krwi na lipidogram (cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy).

OGTT (oral glucose tolerance test) – badanie kluczowe dla rozpoznania cukrzycy. Polega na dwukrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu cukru we krwi na czczo oraz 2 godziny po wypiciu rozpuszczonych 75g glukozy. Po spożyciu glukozy pacjent nie powinien opuszczać przychodni i powinien unikać wysiłku fizycznego.

Przed badaniem moczu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Mocz należy pobrać po uprzednim umyciu narządów moczowo-płciowych  ze środkowego strumienia pierwszej porannej zbiórki moczu do czystego, jałowego pojemnika. Pojemnik należy czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem oraz dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.

Próbkę kału należy pobrać do specjalnego pojemnika. Czasem wymagane jest kilkukrotne powtórzenie badania kału w określonych odstępach czasu, ponieważ jaja, cysty lub formy larwalne niektórych pasożytów mogą pojawiać się w kale okresowo.

Wymazy z gardła najlepiej pobierać w godzinach porannych przed przyjęciem pokarmów lub płynów lub przynajmniej 3-4 godzinach po ostatnim posiłku lub ostatnim myciu zębów.

 • Cennik

  1. Morfologia

  15 zł

  2. Badania ogólne moczu

  15 zł

  3. OB

  20 zł

  4. Fibrynogen

  19 zł

  5. Cholesterol całkowity

  19 zł

  6. Glukoza

  12 zł

  7. Lipidogram

  45 zł

  8. ASPT / SGTP

  12 zł

  9. ALT / GOT

  12 zł

  10. Kreatynina

  19 zł

  11. Kwas moczowy

  16 zł

  12. Jonogram

  35 zł

  13. TSH

  29 zł

  14. PSA

  63 zł

  15. CRP

  39 zł

  16. GGTP

  20 zł

  17. Poziom Witaminy B12

  43 zł

  18. Poziom Witaminy D3 (25(OH))

  70 zł

  19. Bilirubina

  19 zł

  20. Posiew moczu + antybiogram

  55 zł

  21. Badanie na nosicielstwo

  170 zł

  22. Retikulocyty

  19 zł

Diagnostyka laboratoryjna
© Copyright 2018 BEST-MED | Realizacja MediaHealth