REGULAMIN ORGANIZACYJNY
UNIMEDI SP. Z O.O.
Niniejszy regulamin organizacyjny (dalej: „Regulamin”), określa organizację i porządek procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w Centrum Medycznym Best-Med.
§ 1 [Firma podmiotu leczniczego]
- Firmą podmiotu leczniczego med UNIMEDI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Forteczna 35-37działająca na podstawie wpisu do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez SĄD REJONOWY W TORUNIU, VII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO pod Nr KRS 0000908513, REGON: 389295420, NIP: 9562369376
- Podmiot leczniczy wykonuje działalność́ leczniczą w przedsiębiorstwie pod nazwą Centrum Medyczne Best-Med.
§ 2 [Podstawy prawne działania podmiotu leczniczego]
- Spółka i podmiot leczniczy (dalej: „Centrum Medyczne Best-Med.”; „Centrum”), działa na podstawie obowiązujących aktów prawnych, w tym w szczególności:
- Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej (dalej: „Ustawa o działalności leczniczej”);
- Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej: „Ustawa o prawach pacjenta”);
oraz innych przepisów dotyczących spółek, podmiotów leczniczych oraz innych obowiązujących przepisów dotyczących ochrony zdrowia i przepisów wydanych na ich podstawie.
§ 3 [Miejsce i czas udzielania świadczeń zdrowotnych]
- Świadczenia zdrowotne udzielane są w siedzibie przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego: 02-001 Warszawa, Al. Jerozolimskie 87.
- Usługi medyczne świadczone są od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00. – 20.00 .
- Dni i godziny pracy specjalistów Centrum Medycznego Best-Med. opisane są̨ w harmonogramie (grafiku) dostępnym na stronie https://best-med.pl/
§4 [Cele i zadania podmiotu leczniczego]
- Celem Centrum Medycznego Best-Med. jest organizowanie i prowadzenie działalności leczniczej na rzecz ochrony i poprawy stanu zdrowia Pacjentów, poprzez udzielanie świadczeń́ zdrowotnych oraz stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług, a także propagowanie zachowań prozdrowotnych.
- Do zadań Centrum Medycznego Best-Med. należy udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a w szczególności:
- udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie ze specjalizacją danej komórki organizacyjnej oraz potrzebami zdrowotnymi Pacjentów,
- zapewnienie fachowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, zgodnej z przyjętymi standardami postępowania, sprzyjającej sprawnemu przebiegowi rozpoznawania oraz leczenia chorób u przyjmowanych Pacjentów,
- prowadzenie na bieżąco obowiązującej dokumentacji medycznej,
- realizacja zadań z zakresu promocji zdrowia
- dokonywanie bieżących analiz prowadzonej działalności,
- stosowanie się do zarządzeń i instrukcji właścicieli przedsiębiorstwa, Inspekcji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz innych organów uprawnionych do kontroli zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§5 [Warunki udzielania świadczeń zdrowotnych]
- Centrum Medyczne Best-Med., udziela świadczeń lekarskich odpłatnie, według aktualnego cennika.
- Ceny dostępne są na stronie internetowej: https://best-med.pl/cennik/ telefonicznie albo w siedzibie Centrum Medycznego Best-Med. w Recepcji).
- Osobom posiadającym ubezpieczenia medyczne, a także osobom objętym opieką abonamentową, wykupioną przez pracodawcę̨, Centrum Medyczne Best-Med., udziela świadczeń́ zdrowotnych na zasadach i w zakresie określonym w umowie ubezpieczeniowej (umowie zawartej przez zakład i pracodawcę̨).
- Centrum Medyczne Best Med. udziela świadczeń zdrowotnych z należytą starannością i poszanowaniem praw pacjenta, a nadto dostępnymi metodami i środkami zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z zasadami etyki lekarskiej,
- Świadczenia zdrowotne są̨ udzielane przez osoby spełniające wymagania określone we właściwych przepisach prawa,
- W uzasadnionych przypadkach świadczenia mogą̨ być udzielane w domu lub w innym miejscu pobytu pacjenta.
- Rejestracja Pacjentów odbywa się̨ w każdej dostępnej formie: osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej oraz drogą elektroniczną. Podczas rejestracji Pacjent ustala o datę i godzinę wizyty z uwzględnieniem dostępności danego specjalisty.
- Pacjent może dokonać wyboru specjalisty, spośród lekarzy i innych osób współpracujących z Centrum.
- Dane identyfikujące osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są̨ zamieszczane na tablicach ogłoszeń w siedzibie Centrum oraz na stronie internetowej: https://best-med.pl/
- W przypadku zmiany terminu udzielania świadczenia, osoba zatrudniona w recepcji Centrum informuje Pacjenta, bez zbędnej zwłoki, o zmianie terminu i uzgadnia z Pacjentem nowy termin i godzinę̨ udzielenia ś
- Pacjent przed udzieleniem konkretnego świadczenia zdrowotnego może zostać zobowiązany do przedstawienia wyników badań, uprzedniego wykonania szczepień ochronnych lub odbycia konsultacji kwalifikacyjnej.
- W punkcie pobrań wykonywane są badania na podstawie skierowań/zleceń lekarskich. Skierowanie nie jest wymagane w przypadku uiszczenia pełnej należności zgodnie z obowiązującym cennikiem, po upewnieniu się̨ przez osobę̨ pobierającą̨ materiał do badania, o odpowiednim przygotowaniu Pacjenta do badania.
- Świadczenia zdrowotne w przypadkach nagłych, zagrożenia życia lub zdrowia Pacjenta, udzielane są niezwłocznie.
§6 [Struktura organizacyjna podmiotu leczniczego]
Strukturę̨ organizacyjną przedsiębiorstwa Centrum Medyczne Best-Med., tworzą̨ następujące jednostki i komórki organizacyjne:
- Poradnie Specjalistyczne:
- Chirurgia
- Diabetologia
- Endokrynologia
- Proktologia
- Kardiologia
- Ortopedia
- Urologia
- Nefrologia
- Psychologia
- Dietetyka
- Psychodietetyka
- Medycyna estetyczna
- Poradnia Specjalistyczna Medycyny Pracy:
- Okulistyka
- Psychotechnika
- Badania wysokościowe
- Badania kierowców pojazdów uprzywilejowanych
- Poradnia psychologiczna
- Gabinet diagnostyczno- zabiegowy
§7 [Zadania komórek organizacyjnych podmiotu leczniczego]
Do zadań komórek organizacyjnych Centrum Medycznego Best-Med., należą:
- prowadzenie działań mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania działalności podstawowej,
- sprawowanie opieki nad pacjentami,
- udzielanie świadczeń leczniczych w zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej,
- organizowanie opieki zdrowotnej stosownie do miejscowych potrzeb i możliwości,
- stałe usprawnianie pracy podmiotu leczniczego mające na celu poprawę̨ jakości i dostępności świadczeń,
- prowadzenie działalności profilaktycznej i propagowanie zachowań prozdrowotnych
- zapewnienie Pacjentom korzystania z uprawnień zawartych w obowiązujących przepisach.
§8 [Zasady funkcjonowania komórek organizacyjnych podmiotu leczniczego]
- Działalnością podmiotu leczniczego kieruje Zarząd Spółki, który reprezentuje podmiot leczniczy na zewnątrz i podejmuje samodzielne decyzje dotyczące jego funkcjonowania.
- Zarząd Spółki wykonuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie na podmiot leczniczy nakładają̨ powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
- Do wyłącznej decyzji Zarządu podmiotu leczniczego należą:
- decyzje dotyczące finansów podmiotu leczniczego w tym ustalanie cennika usług,
- zatwierdzanie planów inwestycyjnych, naprawczych, audytu wewnętrznego,
- przedkładanie uprawnionym organom wniosków dotyczących zmian w regulaminie organizacyjnym podmiotu leczniczego,
- tworzenie aktów normatywnych (zarządzenia wewnętrzne),
- wydawanie upoważnień i pełnomocnictw,
- występowanie do urzędów administracji województwa, organów samorządowych i organizacji centralnych,
- zawieranie umów na usługi medyczne,
- podpisywanie umów cywilnoprawnych,
- polityka kadrowa podmiotu leczniczego.
- Zakres obowiązków osób wchodzących w skład Personelu Centrum Medyczne Best-Med., określony jest we właściwej umowie zawartej przez osobę Personelu ze Spółką. Personel medyczny w wykonaniu swoich obowiązków współdziała w personelem niemedycznym.
- Obowiązki lekarza obejmują̨ udzielanie świadczeń zdrowotnych, uzyskiwanie zgody Pacjenta lub osoby trzeciej na przeprowadzenie procedury medycznej, udzielanie pełnej i wyczerpującej informacji na temat wykonywanej procedury medycznej, w tym o możliwych powikłaniach, prowadzenie dokumentacji medycznej.
- Obowiązki lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny pracy obejmują wykonywanie badań profilaktycznych, badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, badań do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzanych łącznie z badaniami profilaktycznymi, badań kierowców, badań dla osób narażonych na promieniowanie jonizujące, prowadzenie dokumentacji medycznej.
- Obowiązki psychologa obejmują diagnozę psychologiczną, psychoterapię i udzielanie pomocy psychologicznej, prowadzenie dokumentacji udzielonej pomocy psychologicznej.
- Obowiązki pielęgniarki obejmują̨ sprawowanie opieki pielęgniarskiej nad pacjentem przebywającym na terenie Centrum Medyczne Best-Med., przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów, realizacja zaleceń́ lekarskich w procesie diagnostyki i leczenia, zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa, udzielanie pierwszej pomocy oraz dokumentowanie udzielanych świadczeń.
§9 [Dokumentacja medyczna i warunki jej udostępniania]
- Centrum Medyczne Best-Med., prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych oraz zapewnia ochronę̨ i poufność danych zawartych w tej dokumentacji zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
- Dokumentacja medyczna przechowywana jest Centrum Medycznym Best-Med. w formie papierowej i elektronicznej przy wykorzystaniu specjalistycznego systemu teleinformatycznego dedykowanego dla operacji przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej, dostarczonego przez zewnętrznego dostawcę informatycznego dającego rękojmię należytego zabezpieczenia danych zawartych w dokumentacji medycznej, w tym poprzez tworzenie kopii zapasowych danych („back-up”) na osobnym serwerze.
- Podmiot leczniczy udostępnia dokumentację medyczną:
- Pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, przy czym w razie śmierci pacjenta, prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta. Po śmierci Pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez Pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu Pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu Pacjent za życia;
- podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych,
- organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności kontroli i nadzoru,
- w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli na zlecenie ministra właściwego ds. zdrowia oraz podmiotom wymienionym w odrębnych przepisach.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniona na zasadach określonych w odpowiednich postanowieniach Ustawy o prawach pacjenta.
- Udostępnianie dokumentacji następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
- Centrum Medyczne Best-Med., udostępnia dokumentację medyczną wyłącznie podmiotom uprawnionym na mocy stosownych przepisów w następujący sposób:
- do wglądu w miejscu udzielania świadczeń (siedzibie podmiotu leczniczego),
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii,
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeśli uprawniony organ lub podmiot żąda udostepnienia oryginału tej dokumentacji, po uprzednim sporządzeniu i pozostawieniu w podmiocie leczniczym uwierzytelnionego odpisu lub bardzo czytelnej uwierzytelnionej kserokopii tej dokumentacji.
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
- na informatycznym nośniku danych.
- Udostępnianie dokumentacji medycznej poprzez sporządzanie jej wyciągów, odpisów lub kopii podlega opłacie wynoszącej:
- 6 zł (sześć złotych) za jedną stronę̨ wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej
- 0,60 zł. (60/100 złotych) za jedną stronę̨ kopii dokumentacji medycznej
- Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej Pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w pkt. 6 lit. a i e oraz w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
- Odmowa wydania dokumentacji wymaga zachowania formy pisemnej wraz z podaniem przyczyny.
- Osoby z Personelu Centrum Medycznego Best-Med., mające styczność z dokumentacją medyczną w ramach obowiązków służbowych, posiadają upoważnienie do przetwarzania danych osobowych zawartych w dokumentacji medycznej, oraz indywidualny login i hasło, za pomocą̨ których uzyskują wgląd w dokumentację medyczną.
§10 [Prawa Pacjenta]
- Przestrzeganie praw Pacjenta określonych w Ustawie o prawach pacjenta jest obowiązkiem Centrum Medycznego Best-Med. będącego podmiotem udzielającym świadczeń zdrowotnych, oraz współpracujących z Centrum osób wykonujących zawód medyczny oraz innych osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Personelu Centrum).
- Pacjent ma prawo w szczególności do:
- do informacji o prawach Pacjenta;
- świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej;
- do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych;
- informacji o swoim stanie zdrowia;
- wyrażenia zgody na udzielenie informacji o swoim stanie zdrowia innym osobom;
- do dostatecznie wczesnej informacji o zamiarze odstąpienia przez lekarza od leczenia Pacjenta i wskazania przez tego lekarza możliwości uzyskania świadczenia zdrowotnego u innego lekarza lub podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
- do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w tym o profilaktycznych programach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, realizowanych przez ten podmiot;
- do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego, z zastrzeżeniem ograniczeń w obowiązku zachowania tajemnicy w przypadkach wskazanych w Ustawie o prawach pacjenta;
- do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji o swoim stanie zdrowia. (Zasady przeprowadzenia badania lub udzielenia innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza, ratownika medycznego oraz pielęgniarkę systemu pomimo braku zgody albo wobec zgłoszenia sprzeciwu, określają odpowiednio przepisy 33 i 34 ust. 6ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 11 ust. 10a-10c ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 993 i 1590 oraz z 2020 r. poz. 374 i 567).
- do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych;
- do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
§11 [Obowiązki Pacjenta]
- Pacjent Centrum Medycznego Best-Med. jest zobowiązany w szczególności do:
- przestrzegania zasad niniejszego Regulaminu,
- przestrzegania zakazu palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu lub środków odurzających na terenie działania Centrum;
- przestrzegania zakazu niewprowadzania zwierząt na teren Centrum., przy czym zakaz ten nie dotyczy psów przewodników dla osób poruszających się z psami przewodnikami;
- przestrzegania zasad higieny osobistej;
- stosowanie się̨ do przepisów o bezpieczeństwie, higienie i zagrożeniu pożarowym;
- stosowanie się̨ do wskazówek i zaleceń́ lekarzy, pielęgniarek i pozostałego Personelu Centrum zarówno w zakresie procesu diagnostyczno-terapeutycznego, jak i w sprawach organizacyjnych i administracyjnych;
- zachowywanie się̨ w sposób nie zakłócający pracy Centrum, a także komfortu innych pacjentów lub Personelu;
- poszanowanie mienia znajdującego się̨ na terenie Centrum.
§12 [Zasady współpracy z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą]
- W celu zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia Pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, Centrum Medyczne Best-Med. współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, diagnostyczną, oraz udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz Pacjentów. Szczegółowe zasady współdziałania z innymi podmiotami leczniczymi określają przepisy prawa oraz postanowienia umów zawartych z tymi podmiotami.
- Pacjent Centrum Medycznego Best-Med. otrzymuje od Centrum informację o danych podmiotu współpracującego z Centrum w zakresie wskazanym w pkt. 1 powyżej, w tym w szczególności o terminach zleconych badań, czynnościach przygotowawczych do badania jakie musi wykonać Pacjent, oraz o terminie wyników badania i formie odbioru wyniku badania. Centrum zastrzega, że terminy wyników badań wykonywanych przez podmioty współpracujące z Centrum są terminami przybliżonymi i są uzależnione od nakładu pracy danego podmiotu, jednakże w żadnym wypadku nie mogą przekroczyć 30 dni roboczych.
§13 [Dane osobowe Pacjentów w Centrum Medycznym Best-Med.]
Administratorem Danych Osobowych Pacjentów jest Unimedi Sp. z o.o . z siedzibą w Toruniu. Administrator przetwarza dane Pacjentów w celu świadczenia usług opieki zdrowotnej. Szczegółowe informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych oraz praw związanych z przetwarzaniem danych osobowych zawarte są w Polityce Prywatności pod adresem https://best-med.pl/polityka-prywatnosci/
§14 [Postanowienia końcowe]
- Wszyscy pracownicy i osoby współpracujące z Centrum Medycznym Best-Med., zostali zapoznani z niniejszym Regulaminem i są zobowiązani do ścisłego przestrzegania jego postanowień.
- Podanie Regulaminu do wiadomości Pacjentów następuje poprzez udostępnienie go, na wniosek pacjenta w rejestracji, a także na stronie internetowej https://best-med.pl/
- Regulamin organizacyjny wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Uniemdi Sp. z o.o.
- Spółka zastrzega zmiany i uzupełnienia do Regulaminu w razie zmian w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego oraz zmian obowiązujących przepisów prawa.
- Zmiany do niniejszego Regulaminu wymagają̨ formy pisemnej.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Ustawy o działalności leczniczej, Ustawy o prawach pacjenta, kodeksu cywilnego oraz inne stosowne przepisy prawa.