Jesteś tutaj:

Badania psychologiczne kierowców Warszawa

Właściwą nazwą dla tych badań jest badanie psychologiczne, wykonywane przez uprawnionego psychologa transportu w uprawnionej Pracowni Psychologicznej. Oparte jest ono na metodyce psychologicznych badań kierowców. Aktem prawnym jest tutaj Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r.Dz. U. z 2005 r. Nr 69 poz. 622  Każde badanie składa się z części papierowej oraz części technicznej z wykorzystaniem aparatury do badań psychologicznych.

Wykonywane są standardowo zalecane testy papierowe do oceny predyspozycji psychotechnicznych pracowników: do pomiaru inteligencji, oceny koncentracji, podzielności i przerzutności uwagi, oceny zdolności do wykonywania nużącej pracy, narastania zmęczenia, funkcjonowania w warunkach stresu, oceny podstawowych operacji umysłowych, oceny szybkości i dokładności spostrzegania oraz wyobraźni przestrzennej, oceny uzdolnień technicznych, oceny szybkości i dokładności działania i myślenia, oceny koncentracji uwagi. Przeprowadzana jest również diagnoza osobowości oraz ocena poziomu lęku. Po wypełnieniu testów, następują badania sprzętowe.

Nasi specjaliści

Cennik - badania psychotechniczne cena

Lp Nazwa usługi Cena
1 BADANIA KIEROWCÓW ZAWODOWYCH KAT. B, C+ E, D, D+ E 150 zł
2 KANDYDACI NA WSZYSTKIE KATEGORIE PRAWA JAZDY 150 zł
3 BADANIA KIEROWCÓW POJAZDÓW UPRZYWILEJOWANYCH 150 zł
4 BADANIA INSTRUKTORÓW NAUKI JAZDY I EGZAMINATORÓW 150 zł
5 BADANIA KIEROWCÓW POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH B, B+ E 150 zł
6 KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE MEDYCYNY PRACY DLA KIEROWCÓW POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH KAT. B 90 zł
7 BADANIA OPERATORÓW wózki widłowe i akumulatorowe, koparki, ładowarki, żurawie wieżowe i inne 100 zł
8 BADANIA DO PRACY NA WYSOKOŚCI POWYŻEJ 3M 80 zł
9 BADANIE OPERATORÓW + BADANIE WYSOKOŚCIOWE 120 zł
10 BADANIE WIDZENIA ZMIERZCHOWEGO I WRAŻLIWOŚCI NA OLŚNIENIE 50 zł
11 BADANIE WIDZENIA GŁĘBI (STEROSKOPIA) 50 zł

Psychotechnika Warszawa

W naszym Centrum Medycznym przeprowadzamy badania psychotechniczne kierowców. Dzięki nim możliwe staje się określenie sprawności psychomotorycznej osób zajmujących się zawodowo prowadzeniem pojazdów. Badanie psychologiczne wykonuje uprawniony psycholog transportu w Pracowni Psychologicznej. Jak wygląda ono w praktyce?

Badanie psychologiczne kierowców – podstawowe informacje

Badanie psychologiczne kierowców, tak zwana psychotechnika, składa się z trzech elementów. Pierwszy to analiza sprawności psychofizycznej, drugi to sprawdzenie zdolności poznawczych i analiza osobowości, natomiast trzeci to ocena osobowości pod kątem funkcjonowania w trudnych sytuacjach. Testy poprzedza wywiad i obserwacja.

Badanie sprawności psychomotorycznej wykonuje się z pomocą specjalnej aparatury lub komputera. Ma ono na celu sprawdzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (aparat Piórkowskiego, aparat krzyżowy) oraz czasu reakcji (miernik czasu reakcji).

Badanie procesów poznawczych to nic innego jak sprawdzenie logicznego myślenia. Z kolei badanie osobowości obejmuje psychotesty i zwykle nie stosuje się go w przypadku operatorów maszyn.

Jeśli chodzi o kierowców samochodów służbowych, dodatkowo wykonuje się badania z zakresu widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na oślepienie.

Jakich kierowców obejmują badania psychologiczne?

Można wyróżnić dwa typy badań kierowców – z medycyny pracy (badania wstępne i okresowe) oraz badanie kierujących pojazdami, których obejmuje ustawa z 2011 roku, czyli kierowców wyższych kategorii. Badaniu psychologicznemu koniecznie muszą się poddać:

– kierowcy zawodowi kategorii C, D, E
– kierowcy pojazdów uprzywilejowanych
– instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy
– kierowcy samochodów służbowych, którzy zostali skierowani na badanie przez pracodawcę
– operatorzy wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu, magazynierzy, pracownicy produkcji skierowani na badanie przez pracodawcę
– kierowcy, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych lub prowadzili pojazd po spożyciu alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Testy psychotechniczne dla kierowców kategorii B dotyczą wyłącznie osób, które używają samochodu służbowego i mają skierowanie od pracodawcy. Czasami firmy na badania psychologiczne kierują wszystkich pracowników niezależnie od tego, czy będą oni prowadzili samochód, czy nie.

Jak wyglądają badania kierowców z Warszawy? Badania psychotechniczne Warszawa

Psychotesty dla kierowców kategorii B polegają na odpowiedziach na zestaw pytań. Ich celem jest weryfikacja poziomu intelektu, empatii, odpowiedzialności, zdolności funkcjonowania w społeczeństwie, poszanowania dla podstawowych wartości, etyki zawodowej, odporności na czynniki stresogenne.

Jak kierowcy powinni przygotować się do badania psychologicznego?

Przede wszystkim przed badaniem, kierowca powinien dobrze się wyspać oraz zjeść zdrowe i pożywne śniadanie. Na dzień przed wyznaczoną wizytą lekarską należy zrezygnować z picia alkoholu.

Jeżeli kierowca nosi okulary lub soczewki kontaktowe, powinien je założyć na czas badania.

Dobrze jest mieć ze sobą także dokument tożsamości (dowód osobisty i prawo jazdy). Warto zabrać ze sobą skierowanie na badanie wystawione przez pracodawcę, Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe. Do wystawienia faktury za badanie będą potrzebne takie informacje jak pełna nazwa firmy, jej adres oraz NIP.

Psycholog może odmówić wykonania badania w przypadku złego stanu psychicznego lub złego samopoczucia pacjenta. To samo dotyczy sytuacji, kiedy osoba badana spożyła alkohol lub jest odurzona środkami psychoaktywnymi.

Badanie zwykle trwa od 20 minut do dwóch godzin w zależności od poradni psychologicznej.

Kierowca dostaje wynik badania, natomiast w przypadku osób skierowanych przez Starostwo Powiatowe, psycholog wypisuje orzeczenie psychologiczne. Z kolei, jeśli chodzi o medycynę pracy, badany otrzymuje wynik w formie konsultacji dla lekarza orzecznika.

Zawodowym kierowcom wystawia się orzeczenie psychologiczne, które jest ważne 5 lat.

W naszym Centrum Medycznym oprócz wyżej opisanych badań wykonujemy także badanie wykazujące poziom lęku. Wiemy, że kierowca, podczas swojej pracy, jest narażony na nieustający stres. Wynika on z kontaktu z policją, strażą graniczną, pasażerami lub klientami. W tym zawodzie częściej niż w innych dochodzi do udziału w wypadkach i kolizjach. Każda nietypowa sytuacja może doprowadzić do takiego zachowania kierowcy, które będzie stanowiło zagrożenie dla ruchu drogowego. Przeprowadzane przez nas badania kierowców z Warszawy określą czy dana osoba radzi sobie ze stresem i czy jest stabilna psychicznie.

Zapraszamy pacjentów z dzielnic :

Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów

oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.

BEST-MED Centrum Medyczne Warszawa – badania kierowców, badania po utracie prawa jazdy, badania psychotechniczne, psychotechnika, przedłużenie prawa jazdy badania, badania operator, badania wózek widłowy, samochód służbowy badania