Czy wiesz, że nawet sport amatorski wymaga badań sportowo-lekarskich?

PORADNIA MEDYCYNY SPORTOWEJ

„Sport to zdrowie”

… a także wpływa doskonale na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Regularne i konsekwentne uprawianie aktywności sportowej poprawia wydolność układu odpornościowego, w konsekwencji czego jesteśmy mniej podatni na choroby. Każdy sport, tak zawodowy jak i uprawiany amatorsko, wymaga odpowiedzialnej oceny swoich możliwości i kwalifikacji do uprawiania danej aktywności sportowej. Bez względu na to, czy biegamy maratony, czy jeździmy na rowerze, uprawiamy sporty zimowe czy fitness, to obciążenia, na które narażamy nasz organizm, wymagają właściwej kontroli.

Jeśli zatem:

  • uprawiasz sport zawodowy,

  • uprawiasz lub planujesz uprawiać sport amatorsko, lecz intensywnie (na poziomie trzech – czterech treningów tygodniowo),

  • planujesz karierę sportową swojego dziecka

zrób niezbędne BADANIA w celu:

  • zdiagnozowania ewentualnych przeciwskazań do uprawiania wybranej dyscypliny sportowej,

  • uniknięcia nagłego pogorszenia stanu zdrowia w tym urazów i kontuzji,

  • prawidłowego zaplanowania treningów.

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

BADANIA OBOWIĄZKOWE:

Obowiązek przeprowadzenia obowiązkowych badań sportowo – lekarskich wynika z przepisów prawa (ustawy o sporcie kwalifikowanym i ustawy prawo oświatowe).

Obowiązkowym badaniom podlegają:

  • Osoby posiadające ustawowy status zawodnika klubu sportowego zrzeszonego w związkach sportowych i posiadającego licencję wydaną przez polski związek sportowy. Zawodnik ponadto uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. W tej grupie znajdują się także dzieci, jeśli mają wyżej opisany status zawodnika w rozumieniu ustawy o sporcie.

  • Dzieci, które kandydują do szkół sportowych oraz uczniowie szkół sportowych.

Badania obowiązkowe stanowią nie tylko ustawową formalność, ale pozwalają na weryfikację kwalifikacji danej osoby do uprawiania sportu w danej dziedzinie. Prawidłowa diagnostyka przeprowadzona przez lekarza sportowego jest zatem przepustką do bezpiecznego uprawiania sportu, ale może też wyeliminować sportowca od uprawiania określonej dyscypliny sportu. Badania sportowo-lekarskie przeprowadzane są przez lekarzy specjalistów z zakresu medycyny sportowej, uprawnionych do wydawania orzeczeń stwierdzających brak przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportowej i dopuszczających do jej uprawiania przez sportowca.

BADANIA ZALECANE są:

  • Osobom nieposiadającym statusu zawodnika – a zatem trenującym nieprofesjonalnie, ale intensywnie (kilka razy w tygodniu), zwłaszcza sporty wysiłkowe czy drużynowe, w których organizm narażony jest na znaczące obciążenia; lub przygotowującym się do aktywności sportowej nawet amatorskiej, ale połączonej z intensywnego wysiłkiem fizycznym (np. udział w maratonach czy obozach wędrownych zwłaszcza wysokogórskich).

  • Dzieciom nie mającym statusu licencjonowanych zawodników, ale uczęszczającym na zajęcia z trenerem osobistym, z instruktorem w szkółkach jeździeckich, tenisowych, w tym także biorące udział w obozach turystycznych, obozach żeglarskich, obozach karate, czy zawodach organizowanych przez szkołę.

Badania nieobowiązkowe wskazane są zwłaszcza w razie występowania jakichkolwiek problemów zdrowotnych (także nadwagi). Ewentualne choroby np. astma, niedokrwistość czy problemy ortopedyczne (np. wad postawy) mogą dyskwalifikować do uprawiania sportu dzieci i osoby dorosłe nawet na poziomie amatorskim.

„Trening czyni mistrza”

… a także uczy konsekwencji, samodyscypliny, podnosi ocenę samego siebie i pozwala na osiąganie sukcesów nie tylko w życiu sportowym, ale i na innych jego płaszczyznach. Zachęcamy do aktywności fizycznej pod kontrolą specjalistów medycyny sportowej w Poradni Medycyny Sportowej Centrum Medycznego Best-Med. Nasi specjaliści Poradni Medycyny Sportowej związani są ze sportem nie tylko zawodowo, to także czynni sportowcy.

lekarz Radosław Krupa – specjalista medycyny sportowej Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi. Praktyk z bogatym doświadczeniem, współpracujący z wieloma drużynami wielu dyscyplin sportowych (min. piłka ręczna kobiet) jako lekarz sportowy tych drużyn. Wielokrotny mistrz Akademickich Mistrzostw Polski w judo – jako reprezentant Akademii Medycznej w Łodzi. Odznaczony Brązową i Srebrną Odznaką Polskiego Związku Judo za zdobyte medale mistrzowskie.

lekarz Marcin Olechowski – ortopeda; specjalista medycyny sportowej – Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Wszechstronny, interdyscyplinarny lekarz, koncentrujący swoje zainteresowania medyczne wokół szeroko rozumianej aktywności ruchowej człowieka i specjalizujący się w leczeniu schorzeń narządu ruchu, urazów i kontuzji oraz schorzeń kręgosłupa. Aktywny sportowiec wielu dyscyplin sportowych: snowboardu, jazdy na rowerze oraz sportów walki: brazylijskiego jiu-jitsu i krav – magi.

Specjaliści medycyny sportowej w Poradni Centrum Medycznym Best Med zajmują się orzecznictwem sportowym w pełnym zakresie: tj.: kwalifikują do uprawiania sportu oraz przeprowadzają okresowe badania kontrolne u osób uprawiających sport, pod kątem wykrycia zmian zachodzących w organizmie pod wpływem uprawiania określonej dyscypliny sportu, wykonują ocenę EKG holter, zajmują się próbami wysiłkowymi dla osób uprawiających sport, przeprowadzają ocenę układu ruchu, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, w celu kwalifikacji do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych zarówno dorosłych jak i dzieci

Masz pytania?

Chętnie na nie odpowiemy

Cennik

CENNIK CENA
KONSULTACJA LEKARZA MEDYCYNY SPORTOWEJ 120,00 zł

 

Zapraszamy pacjentów z dzielnic : Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.