Aktywność ruchowa wpływa doskonale na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Regularne i konsekwentne uprawianie aktywności sportowej poprawia wydolność układu odpornościowego, w konsekwencji czego jesteśmy mniej podatni na choroby. Każdy sport, tak zawodowy jak i uprawiany amatorsko, wymaga odpowiedzialnej oceny swoich możliwości i kwalifikacji do uprawiania danej aktywności sportowej. Bez względu na to, czy biegamy maratony, czy jeździmy na rowerze, uprawiamy sporty zimowe czy fitness, to obciążenia, na które narażamy nasz organizm, wymagają właściwej kontroli.

Medycyna Sportowa
Badania medycyny sportowej:
Obowiązkowym badaniom podlegają
Badania obowiązkowe stanowią nie tylko ustawową formalność, ale pozwalają na weryfikację kwalifikacji danej osoby do uprawiania sportu w danej dziedzinie. Prawidłowa diagnostyka przeprowadzona przez lekarza sportowego jest zatem przepustką do bezpiecznego uprawiania sportu, ale może też wyeliminować sportowca od uprawiania określonej dyscypliny sportu. Badania sportowo-lekarskie przeprowadzane są przez lekarzy specjalistów z zakresu medycyny sportowej, uprawnionych do wydawania orzeczeń stwierdzających brak przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportowej i dopuszczających do jej uprawiania przez sportowca.
Komu zaleca się zabieg?
Badania nieobowiązkowe wskazane są zwłaszcza w razie występowania jakichkolwiek problemów zdrowotnych (także nadwagi). Ewentualne choroby np. astma, niedokrwistość czy problemy ortopedyczne (np. wad postawy) mogą dyskwalifikować do uprawiania sportu dzieci i osoby dorosłe nawet na poziomie amatorskim.
Specjaliści medycyny sportowej w Poradni Centrum Medycznym Best Med zajmują się orzecznictwem sportowym w pełnym zakresie: tj.: kwalifikują do uprawiania sportu oraz przeprowadzają okresowe badania kontrolne u osób uprawiających sport, pod kątem wykrycia zmian zachodzących w organizmie pod wpływem uprawiania określonej dyscypliny sportu, wykonują ocenę EKG, holter, zajmują się próbami wysiłkowymi dla osób uprawiających sport, przeprowadzają ocenę układu ruchu, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, w celu kwalifikacji do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych zarówno dorosłych jak i dzieci.
