Jesteś tutaj:

Nefrolog Warszawa

Choroby nerek i układu moczowego dotykają bardzo wielu osób. Nefrologia bada i leczy wszelakie dolegliwości związane z układem moczowym i nerkami. Przyczyny takich chorób bywają bardzo zróżnicowane. Do najpopularniejszych schorzeń należą: kamica nerkowa, zapalenie nerek czy chociażby problemy z trzymaniem moczu.
Profesjonalny wywiad medyczny pozwala na szybką diagnozę i wskazanie możliwych powodów powstałych powikłań. Dodatkowo badania obrazowe, które wykonujemy w naszym Centrum Medycznym posłużą jako doskonałe wsparcie kliniczne przy podejmowaniu dalszych działań diagnostycznych i leczeniu. Świadczymy usługi medyczne na najwyższym poziomie. Leczymy, pomagamy w zapobieganiu i diagnozujemy choroby i schorzenia układu moczowego oraz nerek.

 

Zespół BEST MED oferuje kompleksową pomoc w leczeniu nefrologicznym od pierwszych etapów rozpoznawczych, po samo leczenie i dalsze postępowanie. Wybierając naszą klinikę decydujesz się na opiekę w pełni profesjonalną, dostosowaną do potrzeb, indywidualną i w pełni kompleksową.
Nasze Centrum Medyczne w Warszawie zajmuje się między innymi leczeniem chorób nerek. Dr n. med. Ewa Hryniewiecka jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i nefrologii. Leczy takie choroby jak: niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, kamica nerkowa oraz pacjentów po przeszczepie nerki i powikłań nerkowych związanych z innymi chorobami przewlekłymi (cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą).

Nasi specjaliści

Cennik

Lp Badanie Cena
1 KONSULTACJA NEFROLOGICZNA 180 zł

Czym zajmuje się lekarz-nefrolog?

Lekarz-nefrolog zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego. Bardzo często leczenie konsultuje z lekarzem urologiem, specjalistą chorób układu moczowo-płciowego. Najczęściej do zadań nefrologa należy leczenie zachowawcze, które jest częścią terapii zleconej przez innych specjalistów. Skierowanie do nefrologa daje internista, jednak nie zawsze musi ono oznaczać poważne problemy zdrowotne. Czasami lekarz kieruje pacjenta do gabinetu specjalisty po to, aby zaobserwować pewne niepokojące objawy.

 

Jakie choroby leczy nefrolog?

Nefrolog leczy schorzenia związane z zaburzeniami pracy i niewydolnością nerek, a także zaburzenia układu moczowego. Oczywiście choroby nerek mogą mieć różny charakter. Do najczęstszych należą:

 • Kamica nerkowa – to popularna dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do nefrologa
 • .Stany zapalne układu moczowego – dotyczą osób w każdym wieku i są dość częstymi dolegliwościami. Pacjenci cierpiący na stany zapalne układu moczowego częściej oddają mocz oraz skarżą się na pieczenie i szczypanie w okolicach cewki moczowej. Podłoże tej dolegliwości może być bakteryjne lub wirusowe.
 • Choroba Fabry’ego – jest genetycznie związana z niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy. Polega ona na tym, że w komórkach gromadzą się sfingolipidy prowadzące do zaburzeń pracy mózgu, nerek i serca.
 • Cystynuria – choroba charakteryzująca się wydalaniem z moczem zwiększonej ilości cystyny (nie rozpuszcza się w moczu). Prowadzi to do powstawania kamieni cystynowych. Pacjenci chorzy na cystynurię powinni wypijać duże ilości płynów, aby nie doprowadzać do zagęszczenia moczu.
 • Kłębuszkowe zapalenie nerek – to jeden z najczęściej zgłaszanych nefrologowi problemów. Pojawia się tu stan zapalny, który prowadzi do upośledzenia pracy kłębuszków nerkowych, z czasem może dojść do ich włóknienia. Niezależnie od przebiegu tej choroby, zawsze wymaga się leczenia i konsultacji u specjalisty.
 • Zespól nerczycowy – chrakateryzuje się zaburzeniami pracy nerek oraz nieprawidłowościami w wynikach badań laboratoryjnych – białkomoczem oraz wysokim stężeniem lipidów we krwi.
 • Niewydolność nerek – jest to groźna choroba, która może początkowo nie dawać żadnych objawów. Jeśli zostanie wykryta zbyt późno, grozi upośledzeniem pracy nerek lub całkowitym zaburzeniem ich funkcji. Nieoczyszczona krew jest bowiem zagrożeniem dla innych organów.

 

Choroby nerek – jakie objawy mogą o nich świadczyć?

Na wizytę u lekarza nefrologa najlepiej się umówić, kiedy pojawią się następujące objawy:

 • obrzęki i opuchlizna wokół oczu, rąk, stóp, kostek
 • bolesne oddawanie moczu połączone z pieczeniem
 • częstomocz
 • częste oddawanie moczu w trakcie nocy
 • krwisty i ciemno podbarwiony mocz
 • mętny mocz o zapachu przypominającym amoniak
 • ból w okolicach poniżej żeber nasilający się podczas ruchu
 • podwyższone ciśnienie krwi

Warto pamiętać o tym, że wiele chorób nerek jest podstępnych i dlatego trudnych do wykrycia. Nefrolog może jednak rozpoznać je po objawach takich jak wymienione powyżej. Pacjenci z chorobami nerek często uskarżają się nie tylko na częste i bolesne oddawanie moczu, ale także na zmęczenie.

 

Czy konieczne jest skierowanie do nefrologa?

Bardzo często skierowanie do nefrologa daje lekarz rodzinny. Nie potrzeba go, jeśli akurat przyjmuje internista-nefrolog. Nasze Centrum Medyczne, jak już wspomnieliśmy, ma doskonałych specjalistów. Lekarz-nefrolog przyjmuje tu prywatnie, dlatego nie trzeba się stresować odległym terminem badania. Wizytę ustala się indywidualnie. Nasza specjalistka nefrologii i chorób wewnętrznych zajmie się kompleksowo schorzeniem pacjenta, wykluczy niektóre schorzenia oraz zleci stosowne badania i zastosuje farmakoterapię.

 

Jak przygotować się do wizyty u nefrologa?

Udając się na wizytę do nefrologa, należy zabrać ze sobą podstawowe wyniki badań. Najczęściej są to:

 • badanie ogólne moczu
 • morfologia
 • mocznik
 • kreatynina
 • jonogram
 • poziom glukozy
 • USG układu moczowego zawierające ocenę wielkości nerek

Jeśli nefrolog podejrzewa pojawienie się przewlekłych chorób nerek, zleca odpowiednie badania. Specjalista na pewno przejrzy także kartę kontroli ciśnienia tętniczego. Pacjent, który cierpi na nawracające zapalenia układu moczowego, powinien na wizytę zabrać ze sobą wynik badania posiewu moczu i poziomu glukozy. Natomiast przy białkomoczu należy pokazać nefrologowi wynik dobowej utraty białka, badanie cholesterolu i wapnia. Gdy problemem pacjenta jest nadciśnienie tętnicze, powinien wykonać i przynieść wynik badania dna oka.

 

Nefrolog z Warszawy – jakie badania zleca najczęściej?

Nasza specjalistka nefrologii i chorób wewnętrznych najczęściej zleca:

 • urografię, czyli prześwietlanie promieniami RTG układu moczowego (wcześniej podaje się kontrast)
 • USG, czyli badanie za pomocą fal dźwiękowych
 • scyntygrafię – badanie, które polega na pracy połączonej z komputerem gammakamery, która śledzi znacznik izotopowy podany dożylnie

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Niektórych chorób nerek można uniknąć, jeśli pacjent będzie wykonywał regularne badania. Profilaktyka obejmuje tu regularne badania moczu i krwi, picie dużej ilości płynów, kontrolę ciśnienia tętniczego, unikanie dużych ilości soli, spożywanie sporych ilości witaminy z grupy B, unikanie używek, spożywanie wystarczającej ilości białka, przestrzeganie zasad higieny. Warto wiedzieć, że dieta ma kolosalne znaczenie dla zdrowia nerek i to właśnie ową dostosowana do pacjenta dietę może zalecić nefrolog (po konsultacji z dietetykiem).
Niektóre osoby nie widzą różnicy między specjalistami z dziedziny nefrologii i urologii. Jest ona jednak zasadnicza. Nefrolog nie stosuje inwazyjnych metod leczenia – opierają się one na leczeniu internistycznym i farmakologicznym. Urolog natomiast posługuje się metodami chirurgicznymi. Czasami lekarze mają kilka specjalizacji, tak jak nasza dr n. med. – specjalista chorób wewnętrznych i nefrolog.

Nefrolog Warszawa prywatnie
Zapraszamy pacjentów z dzielnic :

Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów

oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.

– nefrolog warszawa, dr n. med.Ewa Hryniewiecka, nefrolog prywatnie, leczenie chorób nerek, kamica nerkowa, niewydolność nerek