Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z bólem nadgarstka. Często okazuje się, że jest to zmiana chorobowa, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN). Jest to w rzeczywistości schorzenie wynikające z nieustannego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Schorzenie dotyczy przede wszystkim ręki dominującej, ale zdarzają się przypadki, że zespół chorobowy atakuje obie dłonie. W wielu przypadkach występuje idiopatyczny zespół cieśni kanału nadgarstka, czyli taki którego przyczyny nie są znane.

Przyczyny powstawania ZCN

Zespół cieśni nadgarstka przez wiele lat opisywany był jako schorzenie osób pracujących przy komputerze. Jednak grupa ryzyka jest znacznie większa i wykracza poza branże prac biurowych.

Zespół cieśni nadgarstka objawia się bólem w nadgarstku i drętwieniem dłoni. Lekarz sprawdza objawy bólu na nadgarstku poprzez jego ucisk.

Za główne przyczyny ZCN uważa się:

  • Praca przy sprzętach wibrujących

  • Zmiany hormonalne

  • Stałe powtarzanie tych samych czynności i zakresu ruchów nadgarstka

  • Urazy, kontuzje, stłuczenia i oparzenia

Warto również pamiętać, że na występowanie zespołu cieśni nadgarstka wpływ mogą mieć różnego rodzaju choroby przewlekłe. Ryzyko znacznie wzrasta u osób cierpiących na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien. Szacuje się, że na ZCN znacznie częściej zapadają kobiety, szczególnie w okresie menopauzy.

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. W najbardziej powszechnej idiopatycznej postaci zespołu cieśni nadgarstka jest spowodowany stanem zapalnym, który powoduje obrzęk oraz przerost więzadła poprzecznego. Rezultatem jest zmniejszenie przestrzeni dla nerwu i jego częste podrażnienie.

Dodatkowo przez niedokrwienie rozpoczyna się proces degeneracji tkanek nadgarstka.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Początkowe objawy zespołu cieśni nadgarstka często są bagatelizowane. Ból występujący w obszarze unerwionym przez nerw pośrodkowy pojawia się najczęściej w nocy, a ustępuję rano. Bardzo często tego rodzaju bóle mylone są z drętwieniem, które może być wywołane złym ułożeniem dłoni podczas snu. Nasilenie objawów oraz bólu następuje w kolejnych fazach rozwoju choroby. Zaliczamy do nich:

  • Ból nadgarstka
  • Drętwienie nadgarstka
  • Parestezja, czyli drętwienie dłoni
  • Palący ból nadgarstka
  • Zaburzenia czucia nadgarstka i dłoni

Nasilenie objawów w kolejnych fazach nie występuje jedynie w nocy, ale również podczas wykonywanie codziennych czynności, takich jak praca przy komputerze, zmywanie naczyń, jazda na rowerze czy prowadzenie samochodu.
Warto zwrócić uwagę na to, że nieleczony zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do trwałych zmian neurologicznych. Osoby dotknięte chorobą z reguły mają problemy z zaciśnięciem ręki i doświadczają zaburzeń czucia.

Źle leczone schorzenie może spowodować między innymi:

  • stan zapalny nadgarstka
  • neuropatię obwodową
  • stałego drętwienia palców dłoni
  • przerost więzadła poprzecznego

Często zdarza się, że po jakimś czasie ból nadgarstka czy drętwienie dłoni ustępują i jest to mylnie odbierane jako poprawienie się stanu zdrowia. Niestety ograniczenie symptomów często świadczy o postępującej degradacji nerwu pośrodkowego.

Sposoby leczenia zespołu cieśni nadgarstka

W początkowej fazie często stosowane jest leczenie zachowawcze, które początkowo przynosi oczekiwane efekty. Objawy jednak mogą nawracać, a stosowanie dużej ilości leków i farmaceutyków może dodatkowo powodować skutki uboczne.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem staje się w tym przypadku zabieg dekompresji nadgarstka. Dekompresja cieśni nadgarstka to obecnie leczenie zespołu cieśni nadgarstka charakteryzujące się największą skutecznością.

Zabieg może zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia szybki powrót do pełnej aktywności po jego zakończeniu. Efektem zabiegu jest zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka, co eliminuje ucisk i drażnienie nerwu pośrodkowego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest zależny od wykonywanej przez pacjenta pracy.

Szanowny Pacjencie, za każdą usługę powyżej 100 zł w klinice Best-Med, możesz zapłacić:

– przelewem odroczonym, w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi lub
– w korzystnych ratach

Z płatności odroczonej oraz rat skorzystać mogą osoby po 25 roku życia, które są obywatelami Polski. Przy płatnościach do 5 000 zł, nie wymagamy żadnych zaświadczeń, ani dokumentów.

Procedura tego typu płatności jest bardzo prosta i trwa kilka minut.

Jeśli masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 609 505 600 lub poprzez formularz.