Jesteś tutaj:

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z bólem nadgarstka. Często okazuje się, że jest to zmiana chorobowa, znana jako zespół cieśni nadgarstka (ZCN). Jest to w rzeczywistości schorzenie wynikające z nieustannego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Schorzenie dotyczy przede wszystkim ręki dominującej, ale zdarzają się przypadki, że zespół chorobowy atakuje obie dłonie. W wielu przypadkach występuje idiopatyczny zespół cieśni kanału nadgarstka, czyli taki którego przyczyny nie są znane.


Umów się na wizytę

Zespół cieśni nadgarstka objawia się bólem w nadgarstku i drętwieniem dłoni. Lekarz sprawdza objawy bólu na nadgarstku poprzez jego ucisk.

Przyczyny powstawania ZCN

Zespół cieśni nadgarstka przez wiele lat opisywany był jako schorzenie osób pracujących przy komputerze. Jednak grupa ryzyka jest znacznie większa i wykracza poza branże prac biurowych.

Za główne przyczyny ZCN uważa się:

 • Stałe powtarzanie tych samych czynności i zakresu ruchów nadgarstka
 • Praca przy sprzętach wibrujących
 • Zmiany hormonalne
 • Urazy, kontuzje, stłuczenia i oparzenia

Warto również pamiętać, że na występowanie zespołu cieśni nadgarstka wpływ mogą mieć różnego rodzaju choroby przewlekłe. Ryzyko znacznie wzrasta u osób cierpiących na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien. Szacuje się, że na ZCN znacznie częściej zapadają kobiety, szczególnie w okresie menopauzy.

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. W najbardziej powszechnej idiopatycznej postaci zespołu cieśni nadgarstka jest spowodowany stanem zapalnym, który powoduje obrzęk oraz przerost więzadła poprzecznego. Rezultatem jest zmniejszenie przestrzeni dla nerwu i jego częste podrażnienie.

Dodatkowo przez niedokrwienie rozpoczyna się proces degeneracji tkanek nadgarstka.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Początkowe objawy zespołu cieśni nadgarstka często są bagatelizowane. Ból występujący w obszarze unerwionym przez nerw pośrodkowy pojawia się najczęściej w nocy, a ustępuję rano. Bardzo często tego rodzaju bóle mylone są z drętwieniem, które może być wywołane złym ułożeniem dłoni podczas snu. Nasilenie objawów oraz bólu następuję w kolejnych fazach rozwoju choroby. Zaliczamy do nich:

 • Ból nadgarstka
 • Drętwienie nadgarstka
 • Parestezja, czyli drętwienie dłoni
 • Palący ból nadgarstka
 • Zaburzenia czucia nadgarstka i dłoni

Nasilenie objawów w kolejnych fazach nie występuje jedynie w nocy, ale również podczas wykonywanie codziennych czynności, takich jak praca przy komputerze, zmywanie naczyń, jazda na rowerze czy prowadzenie samochodu.
Warto zwrócić uwagę na to, że nieleczony zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do trwałych zmian neurologicznych. Osoby dotknięte chorobą z reguły mają problemy z zaciśnięciem ręki i doświadczają zaburzeń czucia.

Źle leczone schorzenie może spowodować między innymi:

 • stan zapalny nadgarstka
 • neuropatię obwodową
 • stałego drętwienia palców dłoni
 • przerost więzadła poprzecznego

Często zdarza się, że po jakimś czasie ból nadgarstka czy drętwienie dłoni ustępują i jest to mylnie odbierane jako poprawienie się stanu zdrowia. Niestety ograniczenie symptomów często świadczy o postępującej degradacji nerwu pośrodkowego.

Sposoby leczenia zespołu cieśni niadgarstka

W początkowej fazie często stosowane jest leczenie zachowawcze, które początkowo przynosi oczekiwane efekty. Objawy jednak mogą nawracać, a stosowanie dużej ilości leków i farmaceutyków może dodatkowo powodować skutki uboczne.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem staje się w tym przypadku zabieg dekompresji nadgarstka. Dekompresja cieśni nadgarstka to obecnie leczenie zespołu cieśni nadgarstka charakteryzujące się największą skutecznością.

Zabieg może zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia szybki powrót do pełnej aktywności po jego zakończeniu. Efektem zabiegu jest zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka, co eliminuje ucisk i drażnienie nerwu pośrodkowego.

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest zależny od wykonywanej przez pacjenta pracy.

Umów się na wizytę

Jeśli podejrzewasz u siebie ​zespół cieśni nadgarstka, to najlepiej umów się na konsultację do neurochirurga. Zadzwoń, lub skorzystaj z formularza rezerwacji online poniżej.

Rejestracja telefoniczna
tel. 22 628 62 81 / tel. 609 505 600

Godziny otwarcia
pon. – pt.: 8 – 18 / sob.: 9 – 14
Best-Med. Centrum Medyczne Warszawa specjalizuje się w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, stawiając na najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązania. Zabieg dekompresji nadgarstka jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia. W naszej klinice zapewniamy 100% profesjonalizmu i współpracujemy z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.

Zapraszamy pacjentów z dzielnic: Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów

oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.