Leczenie stulejki

Stulejka jest zwężeniem napletka, które uniemożliwia odciąganie go od żołędzi penisa. Towarzyszą jej dolegliwości takie jak: ucisk, ból, dyskomfort, problemy z zachowaniem higieny osobistej a nawet zmniejszenie satysfakcji z życia seksualnego.
Nieleczona stulejka, prowadzi do infekcji intymnych, którymi można zarazić również partnerkę. Nieleczona stulejka może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Najgroźniejsze wynikają z zakażeń bakteryjnych rozwijających się pod napletkiem. Warto pamiętać, że gromadzą się pod nim resztki moczu i nasienia oraz złuszczony napletek – jest to więc idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Konsekwencją zakażenia bakteryjnego może być zakażenie dróg moczowo-płciowych, a w skrajnych przypadkach nawet zakażenie nerek. Defekt anatomiczny stulejki, może prowadzić do utraty zainteresowania życiem seksualnym.

Nieleczona stulejka może prowadzić do bezpłodności wynikającej z infekcji nasienia i powracających stanów zapalnych. Najpoważniejszym powikłaniem stulejki jest nowotwór penisa.

Metody leczenia

Metoda chirurgiczna

 • Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lek znieczulający podaje się podskórnie w postaci zastrzyku u podstawy prącia.
 • Zabieg polega na okrężnym wycięciu napletka. Po ww. czynności lekarz operator zakłada szwy(szew ciągły lub szwy pojedyncze). Po zabiegu powstaje trwałe skrócenie napletka.
 • Końcowy efekt zabiegu uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia jak i do indywidulanego obrazu klinicznego.
 • Cały zabieg trwa około 60 minut.

 

Metoda staplerowa

 • Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lek znieczulający podaje się podskórnie w postaci zastrzyku u podstawy prącia.
 • Zabieg jest analogiczny do zabiegu chirurgicznego z tą różnicą, że do zabiegu używa się specjalnego urządzenia – zwanego anastomatem, który w sposób automatyczny dokonuje jednoczasowo nacięcia i usunięcia namiaru skóry napletka i zaopatrzenia rany specjalnymi klipsami skórnymi co powoduje, że zabieg trwa krócej, gojenie powinno trwać szybciej, a spodziewany efekt kosmetyczny zabiegu powinien być lepszy w porównaniu do klasycznej metody chirurgicznej.
 • Po zabiegu powstaje trwałe skrócenie napletka.
 • Końcowy efekt zabiegu uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia jak i do indywidulanego obrazu klinicznego.
 • Cały zabieg trwa około 30-40 minut. Alternatywnym do tej metody sposobu leczenia stulejki jest sposób usuwania stulejki metodą chirurgiczną.

Przygotowanie do zabiegu

 • Konsultacja kwalifikująca do zabiegu
 • Zadbanie o higienę miejsca poddawanego zabiegowi

Zalecenia po zabiegu

 • właściwa higiena prącia – żele i emolienty hypoalergiczne; zakaz gorących kąpieli;
 • zakaz wysiłku fizycznego przez okres do 6 tygodni (wykluczone: trening siłowy, bieganie, trening siłowni, cięższe prace wymagające wysiłku);
 • niedotykanie rany rękami, niewycieranie ostrym ręcznikiem, a jeżeli jest potrzeba dotknięcia rany to tylko po umyciu i zdezynfekowaniu rąk;
 • w celu zminimalizowania ewentualnego obrzęku rany w linii szwów zaleca się elewację prącia oraz okłady chłodzące;
 • wstrzemięźliwość seksualna i masturbacyjna pacjentów przez okres 6 tygodni;
 • odbycie wizyty kontrolnej w wyznaczonym przez lekarza terminie;

 

Ważne! W przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak bolesne zaczerwienienie, obrzęk prącia, gorączka utrzymujące się sączenie lub krwawienie rany, inne wskazane w pkt. 4 powyżej – niezwłoczny kontakt z lekarzem wykonującym zabieg w celu konsultacji lub podjęcia leczenia (w tym antybiotykoterapii), zdjęcia szwów, zmiany opatrunku, (przetrwały obrzęk rany w tym z ropną wydzieliną, stanem zapalnym skóry, gorączką).

W razie ewentualnej niedostępności lekarza konieczny jest kontakt z Ostrym Dyżurem Urologicznym.

Za przebieg zabiegu odpowiada uznany urolog z wieloletnim doświadczeniem dr Tomasz Wiśniewski, certyfikowany specjalista w zakresie powiększania prącia i urologii estetycznej. Fellow of the European Board of Urology 2002.

Zabieg usuwania grudek perlistych wykonuje lekarz urolog z wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnostyki i leczenia chorób urologicznych u mężczyzn – Pani Doktor Sylwia Bender

Pod specjalnie dedykowanym numerem telefonu Dr Wiśniewski odpowie na wszystkie pytania dotyczące zabiegu we wtorki, środy, czwartki w godzinach: 15:00 – 15:45.

Możesz skontaktować się również pod anonimowym adresem mailowym
formen@best-med.pl

Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania:

Co to jest stulejka?

Stulejka jest zwężeniem napletka, które uniemożliwia odciąganie go od żołędzi penisa. Powoduje to ból, dyskomfort, uniemożliwia higienę osobistą oraz prowadzi do tego, że życie seksualne jest mało satysfakcjonujące. W wielu przypadkach nieleczona stulejka prowadzi do infekcji intymnych, które mogą dotknąć nawet partnerkę. Podstawą leczenia stulejki jest dobre rozpoznanie – pierwszymi sygnałami są ból, pieczenie, trudności w oddawaniu moczu oraz silne zaczerwienienie prącia. Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z tych objawów, nie czekaj tylko czym prędzej zgłoś się do lekarza.

Stulejka - przyczyny

Stulejka może wystąpić w każdym momencie życia mężczyzny. Wyróżnić można stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą. Stulejka wrodzona nazywana jest inaczej stulejką fizjologiczną. Na jej powstanie mają wpływ geny, a raczej drugorzędne mutacje genowe. Jak wygląda stulejka? U noworodków i chłopców do 3 roku życia stulejka jest zjawiskiem normalnym. Napletek przyklejony jest do żołędzi za pomocą mastki czyli wydzieliny tłuszczowej. W miarę upływu czasu ulega ona wypłukiwaniu się, a do 3 roku życia powinna całkowicie zniknąć. Co za tym idzie – napletek musi samoistnie zsunąć się z żołędzi. Jeśli tak się nie dzieje, absolutnie nie powinno się samemu zsuwać napletka, gdyż spowoduje to ból, a w skrajnych przypadkach może dojść do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędziowym. A to w konsekwencji może doprowadzić do martwicy członka. Stulejka u dziecka nie jest jednak niczym groźnym.

Stulejka nabyta czyli patologiczna występuje z następujących powodów:

 • nieodpowiedniej higieny,
 • stanów zapalnych napletka,
 • nieuregulowanej cukrzycy,
 • urazów prącia,
 • niektórych chorób dermatologicznych,
 • przewlekłego cewnikowania prącia.

już od małego należy uczyć chłopców odpowiedniej pielęgnacji penisa – mycia napletka oraz odsuwania go podczas oddawania moczu.

Jak rozpoznać stulejkę?

Jednym z głównych objawów stulejki jest niemożność odsunięcia napletka od żołędzi penisa. Mówi się wtedy o stulejce całkowitej. Stulejka częściowa ma miejsce wtedy, kiedy napletek można zsunąć do rowka zażołędziowego.

Stulejka ma wiele niemiłych objawów. Zalicza się do nich bolesne odsuwanie napletka, ból oraz nieprzyjemne doznania podczas współżycia seksualnego. Spora liczba mężczyzn dotkniętych stulejką unika higieny miejsc intymnych w obawie przed bólem. Niestety prowadzi to do pogłębiania się problemu – powstania infekcji bakteryjnych podczas których wydziela się ropa. W takich wypadkach stulejce towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Nieleczona stulejka może mieć wiele niebezpiecznych konsekwencji. Najgroźniejsze wynikają z zakażeń bakteryjnych rozwijających się pod napletkiem. Warto pamiętać, że gromadzą się pod nim resztki moczu i nasienia oraz złuszczony napletek. Jest to więc idealne środowisko do rozwoju bakterii, a co za tym idzie łatwo może powstać zakażenie bakteryjne. Jego konsekwencją może być natomiast zakażenie dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach nawet zakażenie nerek. Nieleczona stulejka może prowadzić do bezpłodności wynikającej z infekcji nasienia i powracających stanów zapalnych. Najpoważniejszym powikłaniem stulejki jest także nowotwór penisa.

Mniej niebezpieczną, ale bardzo nieprzyjemna konsekwencją stulejki może być powstanie załupka czyli stanu, w którym po odprowadzeniu napletka z żołędzi nie można go ponownie na nią nasunąć. Powoduje to ból, obrzęk oraz niedokrwienie żołędzi.

Nie tylko mężczyźni mogą mieć powikłania związane z nieleczoną stulejką. Ich partnerki seksualne często cierpią na zakażenia dróg moczowych oraz stany zapalne szyjki macicy.

Jak wyleczyć stulejkę?

Zabieg leczenia stulejki jest uzależniony od jej stadium. Przy niewielkich zwężeniach napletka (małej lub średniej stulejce) przeprowadza się zabieg polegający na poszerzeniu ujścia napletka. Jeśli stulejka stanowi poważny problem należy wykonać zabieg całkowitego usunięcia napletka (w wielu kulturach jest on nazywany obrzezaniem). Warto wiedzieć, że zanim dojdzie do operacji, należy wyleczyć wszelkie stany zapalne prącia. Mogą one wpłynąć na przebieg zabiegu oraz na późniejsze tempo gojenia się ran.

Stulejka - zabieg

W naszej klinice zabieg leczenia stulejki wykonuje doświadczony lekarz urolog. Używamy jednorazowych anastomatów przy znieczuleniu miejscowym. Po interwencji chirurgicznej, pacjent może wrócić do domu. Proponujemy dwa rodzaje zabiegów usuwania stulejki. Pierwszy to metoda klasyczna, natomiast drugi polega na wykorzystaniu automatycznych staplerów, co umożliwia jednoczesne cięcie i szycie. Oczywiście przy tego rodzaju narzędziach, zabieg można wykonać bardzo precyzyjnie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Penis po takiej interwencji chirurgicznej wygląda tak samo dobrze jak przed zabiegiem.

Korzyści leczenia stulejki

Lecząc chirurgicznie stulejkę można odnieść wiele korzyści. Należą do nich:

 • lepsza jakość współżycia,
 • brak występowania stanów zapalnych prącia,
 • ograniczenie rozwoju bakterii występujących pod napletkiem,
 • poprawa jakości nasienia,
 • zniesienie fizycznych ograniczeń,
 • zmniejszenie ryzyka przeniesienia infekcji bakteryjnej na partnerkę,
 • komfort codziennego życia bez dolegliwości bólowych

Zabieg usunięcia stulejki - przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania chirurgicznego zabiegu leczenia lekkiej i średniej stulejki. Należy jedynie pamiętać, by przed przystąpieniem do operacji wyleczyć występujące stany zapalne prącia. Z kolei jeśli chodzi o całkowite usunięcie napletka, zabiegowi nie powinni poddawać się mężczyźni, których penis chowa się w głąb ciała w stanie spoczynku, występuje u nich spodziectwo lub amoniakalne zapalenie skóry.

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia stulejki

Po zabiegu operacyjnego usunięcia stulejki, pacjenci muszą przejść rekonwalescencję. Bardzo ważne jest tu ułożenie penisa po nałożeniu opatrunku. Przez pierwszy miesiąc powinien on być uniesiony do góry. W tym celu można wspomóc się specjalnym plastrem, który będzie podtrzymywał opatrunek. Drugi sposób to noszenie obcisłych slipów. W pierwszym miesiącu po zabiegu należy wstrzymać się z aktywnością seksualną. Blizny mogą się całkowicie zagoić dopiero po około roku od wykonania zabiegu.

Mediraty

Wiemy, że kryzys gospodarczy spowodowany pandemią dotknął wiele osób, dlatego od dziś w Naszym Centrum mogą Państwo skorzystać z płatności odroczonej lub korzystnych rat.

Jak to działa?

Za każdą usługę powyżej 100 zł możesz zapłacić:

 • przelewem odroczonym, w ciągu 30 dni o daty wykonania usługi lub
 • w korzystnych ratach.Z płatności odroczonej oraz rat skorzystać mogą osoby po 25 roku życia, które są obywatelami Polski. Przy płatnościach do 5 000 zł, nie wymagamy żadnych zaświadczeń, ani dokumentów.

Procedura tego typu płatności jest bardzo prosta i trwa kilka minut.

Jeśli masz jakieś pytania – skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 609-505-600 lub formularza.