Le analisi di laboratorio sono un campo della medicina che fornisce informazioni utili per la diagnosi di malattie, la prognosi e il monitoraggio del trattamento (cura).

Opiera się na oznaczaniu markerów laboratoryjnych w materiale biologicznym pacjenta.

Jak przygotować się do badania

Większość badań laboratoryjnych krwi najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych – na czczo i po przespanej nocy. W przypadku niektórych badań krew zawsze należy pobierać na czczo, gdyż po posiłku parametry te ulegają zmianom. Przed pobraniem krwi na poziom glukozy, prolaktyny, żelaza oraz całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC, total iron-binding capacity) powinno upłynąć co najmniej 5-6 godzin od ostatniego posiłku. Co najmniej 14 godzin od posiłku powinno upłynąć przed pobrania krwi na lipidogram (cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy).

OGTT (oral glucose tolerance test) – badanie kluczowe dla rozpoznania cukrzycy. Polega na dwukrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu cukru we krwi na czczo oraz 2 godziny po wypiciu rozpuszczonych 75g glukozy. Po spożyciu glukozy pacjent nie powinien opuszczać przychodni i powinien unikać wysiłku fizycznego.

Przed badaniem moczu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Mocz należy pobrać po uprzednim umyciu narządów moczowo-płciowych  ze środkowego strumienia pierwszej porannej zbiórki moczu do czystego, jałowego pojemnika. Pojemnik należy czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem oraz dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.

Próbkę kału należy pobrać do specjalnego pojemnika. Czasem wymagane jest kilkukrotne powtórzenie badania kału w określonych odstępach czasu, ponieważ jaja, cysty lub formy larwalne niektórych pasożytów mogą pojawiać się w kale okresowo.

Wymazy z gardła najlepiej pobierać w godzinach porannych przed przyjęciem pokarmów lub płynów lub przynajmniej 3-4 godzinach po ostatnim posiłku lub ostatnim myciu zębów.

Listino prezzi

Lp Badanie Cena
1 MORFOLOGIA 15 zł
2 BADANIA OGÓLNE MOCZU 15 zł
3 OB 20 zł
4 FIBRYNOGEN 19 zł
5 CHOLESTEROL CAŁKOWITY 19 zł
6 GLUKOZA 12 zł
7 LIPIDOGRAM 45 zł
8 ASPT / SGTP 12 zł
9 ALT / GOT 12 zł
10 KREATYNINA 19 zł
11 KWAS MOCZOWY 16 zł
12 JONOGRAM 35 zł
13 TSH 29 zł
14 PSA 63 zł
15 CRP 39 zł
16 GGTP 20 zł
17 POZIOM WITAMINY B12 43 zł
18 POZIOM WITAMINY D3 (25(OH)) 70 zł
19 BILIRUBINA 19 zł
20 POSIEW MOCZU + ANTYBIOGRAM 55 zł
21 BADANIE NA NOSICIELSTWO 170 zł
22 RETIKULOCYTY 19 zł

Nostri specialisti

BEST-MED Centrum Medyczne Warszawa – morfologia tanio, badania krwi warszawa, badania krwi cena