Fizjoterapia jest nauką medyczną, a jej celem jest utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych człowieka. Jest też pojęciem węższym niż rehabilitacja. W fizjoterapii wykorzystuje się ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Warto dodać, że według Światowej Konfederacji Fizjoterapii za utrzymywanie i rozwijanie prawidłowych funkcji ruchowych odpowiedzialny jest zawodowy fizjoterapeuta.
Zawód fizjoterapeuty koncentruje się na uśmierzaniu bólu i łagodzeniu pewnych dolegliwości związanych z narządem ruchu. Pomaga pacjentom także w eliminowaniu złych nawyków ruchowych, które wywołują u pacjenta dyskomfort. Naturalną rzeczą jest, że ciało z czasem traci dawną elastyczność, więc dobrze jest od czasu do czasu udać się do fizjoterapeuty.
Zakres fizjoterapeutyczny:
- fizjoterapia biurowa
Dzięki fizjoterapii biurowej można skorygować nieprawidłowości i złe nawyki często pojawiające się u osób pracujących przy komputerze, a dzięki temu wyeliminować dolegliwości charakterystyczne dla osób wykonujących pracę siedzącą. - fizjoterapia sportowa
Fizjoterapia sportowa i poprawa wydolności i wyników sportowych poprzez indywidualny program badań i ćwiczeń dla sportowców chcących poprawić swoje wyniki. Szczególnie biegaczy, pływaków, triathlonistów.
Z jakimi urazami i dolegliwościami warto zgłosić się do fizjoterapeuty?
- skręcenie lub zwichnięcie stawu
- naciągnięcie mięśni
- uraz więzadeł
- uraz torebki stawowej
- urazy przeciążeniowe stawów i kręgosłupa
- złamanie kości
- uszkodzenie stawu
- dolegliwości bólowe związane z pracą biurową i siedzeniem za biurkiem i przed komputerem
- bóle kręgosłupa
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- osteoporozę