Jesteś tutaj:

Echo serca Warszawa

Echokardiografia (echo serca) to USG serca, powszechnie wykorzystywane do wykrywania wielu wad serca i nieprawidłowości w jego pracy.
Jest to badanie obrazowe całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Do wykonania obrazowania wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Uzyskany obraz pozwala na ocenę funkcji jam serca i zastawek i jest obrazem pożądanym klinicznie w bardzo wielu schorzeniach serca. Wszelkie wykazane w czasie badania nieprawidłowości mogą być cennymi wskazówkami do wykonywania dalszych badań diagnostycznych i podejmowania leczenia.
Nasza Klinika posiada nowoczesny sprzęt do echokardiografii. Fachowy personel przygotowany do wykonywania takich badań zadba o to, by pacjent czuł się swobodnie w czasie wykonywanego badania. Badanie echokardiograficzne wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy, którą przykłada się w odpowiedni sposób do klatki piersiowej w celu uzyskania obrazowania. Poprawne operowanie głowicą w trakcie badania daje olbrzymie możliwości diagnostyczne i obraz, który jest nieocenionym wsparciem klinicznym.

Nasi specjaliści

Cennik

Lp Nazwa usługi Cena
1 ECHO SERCA 200 zł

Echo serca Warszawa prywatnie

W naszym Centrum Medycznym w Warszawie wykonujemy badania echo serca, czyli echokardiografię (USG serca). Specjaliści, jakich zatrudniamy, są między innymi pracownikami Kliniki Kardiologii WUM. Dzięki nim możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia. Warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jak wygląda echo serca w Warszawie, kiedy się je wykonuje oraz jakie choroby można dzięki niemu wykryć.

Na czym polega badanie echo serca?

Echo serca to nic innego jak nazwa badania – echokardiografii lub ultrasonokardiografii (usg serca). Zalicza się je do badań diagnostyki obrazowej. Podczas badania wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od badanych struktur, dzięki czemu można odczytać gotowy obraz na monitorze. Do wykonania echo serca wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Obraz badania można wydrukować lub zapisać w formie wideo. Badanie jest bardzo podobne do badania USG jamy brzusznej, jednak w tym przypadku stosuje się inną głowicę ultrasonograficzną.

Jakie parametry serca można ocenić dzięki badaniu echo serca?

Badanie echo serca ocenia przede wszystkim:

 • położenie mięśnia sercowego
 • grubość mięśnia sercowego
 • funkcje skurczowe lewej komory serca
 • budowę zastawek oraz przepływy
 • nieprawidłowe połączenia i przepływy pomiędzy jamami mięśnia sercowego
 • guzy serca
 • osierdzie
 • wydolność serca lub zakres niewydolności serca

Echokardiografia serca – jakie są wskazania do jej wykonania?

Echo serca przezklatkowe wykonuje się przede wszystkim u pacjentów z podejrzeniem niewydolności serca, zaburzeń pracy serca, po zawale serca ale także po udarze mózgu lub po przemijającym ataku niedokrwiennym. Echokardiografia jest wskazana u osób, u których lekarz podejrzewa choroby aorty i osierdzia. Jest ona bardzo często badaniem stosowanym w diagnostyce guzów serca lub jego niewydolności. Echo serca należy wykonać, kiedy pacjent często omdlewa, przed kardiowersją, ale także przy powikłaniach po leczeniu farmakologicznym z zastosowaniem kardiotoksycznych substancji. Echo serca przezprzełykowe stosuje się w diagnostyce rozwarstwienia aorty, wrodzonych wad serca oraz po operacji kardiochirurgicznej.

Badanie echokardiografii wskazane jest także dla osób, u których występują bóle serca, problemy z jego rytmem i szmery. Na badanie echo serca powinny udać się osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Jego powikłania mogą dotykać mięśnia sercowego i prowadzić do przerostów w obrębie lewej komory. Poza tym należy stale monitorować wady serca. Właśnie w tym celu lekarz może zlecić ultrasonokardiografię (UKG).

Echo serca w Warszawie – dlaczego warto wybrać właśnie nasze Centrum Medyczne?

Jak już wspomnieliśmy, w naszym Centrum Medycznym pracują specjaliści z Kliniki Kardiologii WUM, więc pacjent ma gwarancję, że właściwie postawią diagnozę. Wiele chorób serca bardzo trudno wykryć, tym bardziej, jeśli u danej osoby nie występują typowe objawy. Echo serca pomoże odkryć wiele wad serca, między innymi:

 • uszkodzenia spowodowane zawałem serca (kiedy dopływ krwi został nagle zablokowany)
 • niewydolność serca – ma miejsce wtedy, kiedy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi pod odpowiednim ciśnieniem
 • wrodzone wady serca
 • problemy z zastawkami serca kontrolującymi przepływ krwi w sercu
 • kardiomiopatię – kiedy ściany serca powiększają się lub pogrubiają
 • zapalenie wsierdzia związane z infekcjami zastawek serca

Jakie są rodzaje badania echo serca?

Istnieją różne rodzaje echokardiografii. Echokardiografia przezklatkowa jest najczęściej wykonywana. Obraz serca otrzymuje się dzięki przesuwaniu głowicy ultrasonograficznej w wielu kierunkach po ścianie klatki piersiowej lub brzucha. Podczas badania pacjent leży na lewym boku. Dzięki temu badaniu można wykryć: przyczynę bolesności w klatce piersiowej, omdleń, szmerów serca, zawałów, choroby niedokrwiennej, nadciśnienia tętniczego i płucnego, schorzenia osierdzia i aorty.

Kolejnym rodzajem badania echo serca jest badanie przezprzełykowe. Podczas tego badania sonda echokardiogramu wprowadzana jest przez gardło, więc pacjent musi być na czczo. Tego typu echo serca pozwala uzyskać wyraźny i niezakłócony obraz (w przypadku otyłości lub deformacji klatki piersiowej). Badanie przezprzełykowe wykonuje się, kiedy zachodzi podejrzenie rozwarstwienia aorty, skrzepliny w jamach serca, zapalenia wsierdzia na sztucznych zastawkach lub zaburzeń ich funkcjonowania. Przy różnego rodzaju schorzeniach przełyku tego typu badania się nie zaleca.

Echokardiogram obciążeniowy wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej serca, wad zastawkowych serca oraz kardiopatii przerostowej. Wykorzystuje się tu elektrokardiografię wysiłkową oraz badanie echokardiograficzne. Badanie to przeprowadza się tuż po lub podczas ćwiczeń wysiłkowych albo po wstrzyknięciu określonych leków. Sprawiają one, że serce pracuje ciężej.
Echokardiogram kontrastowy polega na wstrzyknięciu do krwiobiegu środka kontrastowego. Pomaga on uzyskać lepszy obraz serca.

Echokardiogram wewnątrzsercowy nie wymaga znieczulenia ogólnego. Przypomina cewnikowanie, podczas którego serce bada się za pomocą specjalnych sond.
Oprócz tego istnieją 4 rodzaje echokardiografii. Echokardiografia w trybie M jest najprostsza, pozwala uzyskać dynamiczny przekrój serca w jednej wybranej płaszczyźnie. Echokardiografia dopplerowska służy do pomiaru przepływu krwi przez komory serca i zastawki. Jej ulepszona wersją jest badanie Color Doppler, w którym przepływ krwi oznaczony jest kolorami. Echokardiografia 2-D pozwala oglądać struktury serca w czasie rzeczywistym.

Echo serca – jak się przygotować do badania?

To, jak przygotować się do badania uzależnione jest od jego rodzaju. Przy echu serca przezklatkowym lekarz układa pacjenta na plecach. Echo serca przezprzełykowe i obciążeniowe wymagają, aby pacjent był na czczo. Podczas badania zaleca się zdjąć ubranie od pasa w dół. Nie można także mieć na sobie biżuterii. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powoduje powikłań. Czasami przy podaniu kontrastu zdarza się reakcja alergiczna, łatwo ją jednak szybko złagodzić.

Zapraszamy pacjentów z dzielnic :

Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów

oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.

BEST-MED Centrum Medyczne Warszawa – echo serca, echo serca warszawa, dr n. med Katarzyna Kurnicka, ekg, echokardiografia