Ultrasonografia to jedna z nowoczesnych technik w medycynie, podstawowa metoda diagnostyczna. Pozwala zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych, ale także  wykryć wszelkie zmiany: nowotworowe, guzy mięśniaki.

Badanie ultrasonograficzne pozwala zdiagnozować stany zapalne ścięgien i mięśni, uszkodzenia torebek stawowych, jak również wykryć nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania układu moczowego, nerek, narządów wewnętrznych, jamy brzucha, serca, tarczycy, prostaty, żył oraz tętnic, a także wielu innych narządów. USG może być traktowane jako badanie autonomiczne lub jako badanie dodatkowe, uzupełniające.

Badanie usg polega na umieszczeniu głowicy na badanym obszarze, na który wcześniej aplikowany jest żel. Obszar badanego narządu pokazuje się na ekranie- wówczas radiolog ocenia narząd i zapisuje zdjęcia, które pacjent po badaniu otrzymuje wraz z opisem.

 

Jakie rodzaje badań ultrasonograficznych wykonujemy?

  • Usg tkanek miękkich.
  • Usg dopplerowskie.
  • Usg układu mięśniowo- szkieletowego.

 

Ważne! W naszym Centrum Medycznym wykonujemy badania dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Jak przygotować się do badania?

  • przygotowanie do badań USG jest uzależnione od konkretnej dolegliwości, narządu lub układu, który ma zostać poddany diagnostyce.
  • specjalne przygotowanie do badania USG jest konieczne tylko w przypadku jamy brzusznej. Pacjent powinien być na czczo, a przed badaniem zrezygnować z palenia papierosów. Ważne jest też to, aby pozostawał na diecie lekkostrawnej.
  • badania USG nerek, na 8 godzin przed badaniem nie wolno spożywać pokarmów ani pić napojów gazowanych. Przed USG układu moczowego jest wymagane, aby pacjent na godzinę przed badaniem wypił litr wody niegazowanej. Jest to konieczne, ponieważ pęcherz podczas badania musi być pełen.
  • pozostałe badania USG to nie wymagają one szczególnych przygotowań.