Tomografia komputerowa (skrót TK, KT lub z angielskiego CT) jest badaniem radiologicznym, które wykorzystuje promienie elektromagnetyczne, czyli rentgenowskie. Aparat przeprowadzający owe promienie to tomograf komputerowy. Badanie to odwzorowuje przekroje, a więc warstwy narządów i jest głównie zalecana jako podstawowe badanie przy urazach.

 

W czasie tomografii badany leży na wąskim przesuwanym stole, który stopniowo wsuwa się do tunelu. Osoba, która przeprowadza badanie, instruuje pacjenta o sposobie oddychania lub wstrzymaniu oddechu. Większość aparatów wyposażona jest w interkom, który umożliwia komunikację. Ten kontakt badanego z badającym jest konieczny, w razie, gdyby pojawiły się komplikacje. Wszelkie objawy takie jak uczucie klaustrofobii, czy te dotyczące podania środka kontrastowego (duszności, uczucie puchnięcia twarzy) należy natychmiast zgłaszać badającemu.

 

Jak przygotować się do badania?

  • W większości przypadków badanie wykonuje się bez specjalnego przygotowania, czasami jednak trzeba być na czczo. Najczęściej należy nie jeść na 6 godzin przed badaniem, a nie pić przez 4.
  • jeśli badanie przeprowadza się z użyciem środka kontrastowego (tomografia komputerowa z kontrastem), trzeba mieć przy sobie wynik kreatyniny oznaczanej we krwi, a czasem nawet wynik badania TSH.
  • przed badaniem tomografii komputerowej należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – trzeba wypić 2 litry płynów na dobę na 2 dni przed badaniem.
  • w przypadku diagnostyki przewodu pokarmowego konieczne bywa wypicie kontrastu na 2 godziny przed badaniem lub oczyszczenie jelita grubego na dzień przed tomografią (jeśli przeprowadzana jest wirtualna kolonoskopia).
  • warto mieć także przy sobie wynik poprzedniej tomografii komputerowej, jeśli była kiedyś wykonywana lub inne badania np. USG RTG
  • Nie zabieraj na badanie metalowych przedmiotów, biżuterii, okularów, aparatu słuchoweg ponieważ do badania konieczne jest ich zdjęcie.

 

Ważne! Badanie TK wykonujemy u naszego Partnera NZOZ MCD VOXEL, mieszczącego się na ul. Koszykowej 78.

Nasi Pacjenci dokonują opłaty w Centrum Medycznym Best- Med., a następnie rejestracja umawia wizytę u naszego Partnera.