Echokardiografia (echo serca) to USG serca, powszechnie wykorzystywane do wykrywania wielu wad serca i nieprawidłowości w jego pracy.

Jest to badanie obrazowe całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Do wykonania obrazowania wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Uzyskany obraz pozwala na ocenę funkcji jam serca i zastawek i jest obrazem pożądanym klinicznie w bardzo wielu schorzeniach serca. Wszelkie wykazane w czasie badania nieprawidłowości mogą być cennymi wskazówkami do wykonywania dalszych badań diagnostycznych i podejmowania leczenia.

 

Badanie echokardiograficzne wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy, którą przykłada się w odpowiedni sposób do klatki piersiowej w celu uzyskania obrazowania. Poprawne operowanie głowicą w trakcie badania daje olbrzymie możliwości diagnostyczne i obraz, który jest nieocenionym wsparciem klinicznym.

Echo serca przezklatkowe wykonuje się przede wszystkim u pacjentów z podejrzeniem niewydolności serca, zaburzeń pracy serca, po zawale serca ale także po udarze mózgu lub po przemijającym ataku niedokrwiennym. Echokardiografia jest wskazana u osób, u których lekarz podejrzewa choroby aorty i osierdzia. Jest ona bardzo często badaniem stosowanym w diagnostyce guzów serca lub jego niewydolności.