Diagnostyka laboratoryjna Warszawa
Diagnostyka laboratoryjna jest działem medycyny zajmującym się dostarczaniem informacji ułatwiających diagnozowanie chorób oraz prognozowanie i monitorowanie ich leczenia.
Opiera się na oznaczaniu markerów laboratoryjnych w materiale biologicznym pacjenta.
Jak przygotować się do badania
Większość badań laboratoryjnych krwi najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych – na czczo i po przespanej nocy. W przypadku niektórych badań krew zawsze należy pobierać na czczo, gdyż po posiłku parametry te ulegają zmianom. Przed pobraniem krwi na poziom glukozy, prolaktyny, żelaza oraz całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC, total iron-binding capacity) powinno upłynąć co najmniej 5-6 godzin od ostatniego posiłku. Co najmniej 14 godzin od posiłku powinno upłynąć przed pobrania krwi na lipidogram (cholesterol, HDL, LDL, trójglicerydy).
OGTT (oral glucose tolerance test) – badanie kluczowe dla rozpoznania cukrzycy. Polega na dwukrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu cukru we krwi na czczo oraz 2 godziny po wypiciu rozpuszczonych 75g glukozy. Po spożyciu glukozy pacjent nie powinien opuszczać przychodni i powinien unikać wysiłku fizycznego.
Przed badaniem moczu nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Mocz należy pobrać po uprzednim umyciu narządów moczowo-płciowych ze środkowego strumienia pierwszej porannej zbiórki moczu do czystego, jałowego pojemnika. Pojemnik należy czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem oraz dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.
Próbkę kału należy pobrać do specjalnego pojemnika. Czasem wymagane jest kilkukrotne powtórzenie badania kału w określonych odstępach czasu, ponieważ jaja, cysty lub formy larwalne niektórych pasożytów mogą pojawiać się w kale okresowo.
Wymazy z gardła najlepiej pobierać w godzinach porannych przed przyjęciem pokarmów lub płynów lub przynajmniej 3-4 godzinach po ostatnim posiłku lub ostatnim myciu zębów.