Ból w klatce piersiowej to jeden z częściej występujących objawów wśród pacjentów zgłaszających się do lekarza. Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest wiele, a jedną z nich jest choroba wieńcowa. Pomimo że serce w ciągu minuty pompuje ok. 5-6 litrów krwi, to serce, jako mięsień, nie może z tej krwi czerpać tlenu ani substancji odżywczych. Serce w krew zaopatrują jedynie dwie tętnice nazywane tętnicami wieńcowymi i to właśnie zwężenie w obrębie tych naczyń, związane z występowaniem miażdżycy, jest przyczyną choroby wieńcowej.
W przypadku gdy niewystarczająca ilość krwi dopływa do mięśnia serca, pojawiają się dolegliwości bólowe. Jeżeli zmiany w tętnicach wieńcowych występują stopniowo, w pierwszej kolejności ból w klatce piersiowej pojawia się podczas wysiłku i ustępuje w spoczynku. Taką sytuację nazywamy stabilną chorobą wieńcową. Dla choroby wieńcowej typowy jest również charakter, czyli rodzaj bólu. Typowo jest to uciskowy, czasami piekący ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion a nawet do całej kończyny górnej. Ból ten nie zależy od pozycji ciała ani od fazy oddechu. Może mu towarzyszyć duszność, uczucie osłabienia, nudności a nawet wymioty. Istotne jest, aby w przypadku występowania takiego bólu lub bólu, który spełnia niektóre cechy bólu wieńcowego, skonsultować się z lekarzem, aby zaplanować dalszą diagnostykę i leczenie.
Znacznie poważniejsza jest sytuacja, gdy nagle dojdzie do całkowitego lub niemal całkowitego zamknięcia tętnicy wieńcowej oraz w efekcie do martwicy komórek mięśnia serca. Wówczas rozpoznajemy zawał serca. W przypadku wystąpienia zawału serca najważniejszą rolę odgrywa czas. Pacjent ze spoczynkowym, uciskowym bólem w klatce piersiowej powinien niezwłocznie wezwać Pogotowie Ratunkowe, aby jak najszybciej znaleźć się w szpitalu i przywrócić przepływ w zamkniętej tętnicy.
Warto również zaznaczyć, że choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawał serca czy udar mózgu, stanowią główną przyczynę zgonów wśród populacji krajów rozwiniętych. Wiemy również, że najważniejszą częścią opieki nad pacjentami jest zapobieganie występowaniu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zapobieganie chorobie wieńcowej. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podaje, jakie działania może podjąć pacjent we własnym zakresie, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Należą do nich: prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna – najlepiej pięć razy w ciągu tygodnia, unikanie palenia tytoniu oraz picia alkoholu w nadmiernych ilościach. Istotna jest również kontrola innych czynników ryzyka, w której może pomóc lekarz, tj. właściwa kontrola ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu, stężenia cukru we krwi.
Podsumowując, pamiętać należy, że choroba wieńcowa jest jedną z częściej występujących chorób kardiologicznych. Należy dokładać wszelkich starań, aby zapobiec występowaniu tej choroby, w czym pomóc mogą okresowe wizyty lekarskie. Konsultacji lekarskiej z pewnością wymaga również pacjent, u którego występuje główny objaw choroby wieńcowej, tj. ból w klatce piersiowej.
autor:kardiolog dr Michał Peller
Zapraszamy pacjentów z dzielnic: Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów
oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.
BEST-MED Centrum Medyczne Warszawa – ból w klatce piersiowej, ból w klatce, choroba wieńcowa